Kuzey Ege denizi Edremit körfezi'nde karavida Squilla mantis (L.) (Crustacea:Stomatopoda)'in biyolojik özelliklerinin araştırılması
The investigations of biological aspects of spot-tail mantis shrimp, Squilla mantis (L.)(Crustacea: Stomatopoda), in Edremit bay, the Northern Aegea sea
  1. Tez No: 613765
  2. Yazar: CANER SARIGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TORCU KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, Kuzey Ege Denizi Edremit Körfezi'nde karavida, Squilla mantis (L.) (Crustacea:Stomatopoda)'in biyolojik özelliklerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Eylül 2014 - Nisan 2015 ayları arasında Edremit Körfezi'nden Salih Reis balıkçı teknesi ile toplam 627 karavida bireyi yakalanmıştır. Populasyonun yaş ve eşey kompozisyonu, total boy, karapaks boyu ve ağırlık dağılımları, yaş - boy, boy - ağırlık ilişkileri, kondisyon faktörü (KF), gonadosomatik indeks (GSİ), von Bertalanffy büyüme parametreleri, ölüm oranları, işletme (sömürülme) oranı (E) araştırılmıştır. İncelenen bireylerin total boy değerlerinin 9,0 - 20,8 cm, karapaks boyu değerlerinin 2,0 - 5,4 cm ve ağırlıklarının ise 6,48 - 78,14 gr arasında dağılım gösterdiği görülmüştür. Populasyonun %35,5'inin erkek, %64,5'inin dişi bireylerden oluştuğu ve eşey oranının D:E=1,81:1 olduğu tespit edilmiştir. Bireylerin yaş dağılımlarının 1 - 4 yaş aralığında olduğu ve 4 yaşın dominant olduğu görülmüştür. Total boy - ağırlık ilişkisi W=0,0106TL2,9469, total boy - karapaks boyu ilişkisi CL=0,3735TL0,8555, karapaks boyu - ağırlık ilişkisi W=0,7507CL2,8418 olarak hesaplanmıştır. Tüm karavida bireylerinin von Bertalanffy büyüme eşitliği L(t)=21,64*[1-e(0.18*(t+1.03)] olarak hesaplanmıştır. Total ölüm oranı (Z), doğal ölüm oranı (M), balıkçılıktan gelen ölüm oranı (F) ve sömürülme oranı (E) sırasıyla 0,67, 0,47, 0,20 ve 0,30 olarak hesaplanmıştır. Sömürülme oranı Edremit Körfezi karavida stoklarının avlanmadığını göstermektedir. Kondisyon faktörünün ortalama en yüksek değere Eylül ayında, ortalama en düşük değere ise Şubat ayında ulaştığı tespit edilmiştir. Gonadosomatik indeksin ortalama en yüksek değere Nisan ayında, ortalama en düşük değere ise Mart ayında ulaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for determination of biological characters mantis shrimp (Squilla mantis, L.) in Edremit Bay. For this aim, a total of 627 mantis shrimps were caught by the vessel, Salih Reis from the Edremit Bay between September 2014 and April 2015. The age and sex composition, total length, carapace length and weight distributions, age - length, length - weight relationships, condition factor (KF), gonadosomatic index (GSI), von Bertalanffy growth parameters, mortality rates and exploitation ratio (E) of the spot-tail mantis shrimp population. Total lengths values of the investigated individuals were found to be 9,0 - 20,8 cm, carapace length values were between 2,0 - 5,4 cm and their weights were between 6,48 - 78,14 gr. It was determined that 35,5 % of the population was made of males and 64,5 % were females and the sex ratio as D:E = 1,81:1. Age distribution of individuals was found between 1 and 4 years of age and 4 years of age was dominant in the population. The total lenght - weight relationship was calculated as W=0,0106TL2,9469, the total length - carapace length relationship CL=0,3735TL0,8555 and the carapace length - weight relationship was calculated as W=0,7507CL2,8418. Von Bertalanffy Growth Equation of were calculated as L(t)=21.64*[1-e(0.18*(t+1.03)] for all spot-tail mantis shrimp. Total mortality rate (Z), natural mortality rate (M), fishing mortality (F) and exploitation rate (E) were calculated as 0,67, 0,47, 0,20 and 0,30 respectively. Exploitation rate showed that spot-tail mantis shrimp stock in Edremit Bay was not caught enough. It was determined that the condition factor reached the highest average value in September and the lowest average values in February. It was found that the average highest value of the gonadosomatic index reached in April and the lowest value in March.