Edremit körfezi (Kuzey Ege denizi) Kancaağız pisi balığı, Citharus linguatula (Linnaeus, 1758)' nın biyolojik özelliklerinin incelenmesi
An investigation on biological characteristics of the spotted flounder, Citharus linguatula (Linneaus, 1758) in the Edremit bay (the northern aegean sea)
  1. Tez No: 456170
  2. Yazar: SEVDA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TORCU KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, Kuzey Ege Denizi, Edremit Körfezi kancaağız pisi balığı, Citharus linguatula (Linnaeus, 1758) populasyonun biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Eylül 2015 – Nisan 2016 ayları arasında Edremit Körfezi'nden yakalanan toplam 498 adet kancaağız pisi balığı örneklerinin biyolojik özellikleri incelenmiştir. Bireylerin total boy değerleri 10,4 – 21,9 cm ve ağırlıkları ise 7,6 – 73,67 g arasında dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Populasyonun %66,6 'sının erkek ve %33,3 'ünün dişi bireylerden oluştuğu ve eşey oranının ise D:E=1:2 olduğu tespit edilmiştir. Bireylerin yaş dağılımları I-V yaş grupları arasında olup II yaş grubunun dominant olduğu bulunmuştur. Boy – ağırlık ilişkisi W=0,0033L3,2984 olarak hesaplanmıştır. Von Bertalanffy büyüme eşitlikleri kullanılarak büyüme değerleri, Lt=27,64*[1-e-0.2139 (t+1.6414)] ve Φ=2.447 olarak tespit edilmiştir. Kondisyon faktörü, hepatosomatik indeks ve gonadosomatik indeks aylık olarak hesaplanmıştır. Gonadosomatik indeksin Kasım ayında en yüksek, kondisyon faktörünün ise Mart ayında en yüksek değerde olduğu ve hepatosomatik indeks değerinin de Ocak ayında en yüksek değere ulaştığı tespit edilmiştir. Populasyonun toplam ölüm oranı Z = 0.5, doğal ölüm M = 0.35, balıkçılıktan gelen ölüm F = 0.15, ve stokdan yararlanma düzeyi E=0.3 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for determination of biological characters spotted flounder fish Citharus linguatula (Linnaeus, 1758), in Edremit Bay. For this aim, a total of 498 fishes which were caught from the Edremit Bay between September 2015 and April 2016 were examined. It was determined that total lenght of each fish varied from 10.4 to 21.9 cm and the weights from 7.6 to 73.67 gr. It is estimated that 66.6% of population were males and 33.3% of were females and the sex ratio as F:M=1:2. It was found that age group of each fish ranged from I to V, II age group to be dominant. The length-weight relationship was estimated as W=0,0033L3,2984. The von Bertalanffy growth equation for all specimens were calculated as Lt=27,64*[1-e-0.2139 (t+1.6414)] and Φ=2.447. Values of condition factor, hepatosomatic index and gonadosomatic index were calculated monthly. While GSI was the highest in November, CF and HSI reached the maximum values in March and January, respectively. It was estimated that total mortality of population was Z= 0.5, natural mortality as M=0.5, fishing mortality as F=0.15 and utilization rate of stock as E=0.3.