Edremit Körfezi (Kuzey Ege denizi) tavukbalığı, Trisopterus minutus capelanus (Lacepede, 1800) populasyonunun biyolojik özelliklerinin incelenmesi
An investigation on the biological aspects of poor cod, Trisopterus minutus capelanus (Lacepede, 1800) population in Edremit Bay (North Aegean Sea)
- Tez No: 432282
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TORCU KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Edremit Körfezi'nde yayılış gösteren tavukbalığı, Trisopterus minutus capelanus, (Lacèpède, 1800) türüne ait boy, ağırlık, yaş, eşey dağılımları, kondisyon, üreme özellikleri ve mortalite oranlarının belirlenmesi amacıyla Mart 2015-Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma periyodu süresince 593 adet birey incelenmiştir. İncelenen örneklerin 174 (% 29,34) adedi dişi, 419 (%70,66) adedinin ise erkek bireylerden oluştuğu belirlenmiştir. Dişi ve erkek bireylerde minimum ve maksimum toplam boy değerleri sırasıyla 10,7-19,8 cm ve 9,6-17,0 cm iken; minimum ve maksimum ağırlık değerlerinin sırasıyla 9,34-95,59 g ve 8,13-51,45 g olduğu tespit edilmiştir. Dişi ve erkek bireylerde hesaplanan boy ağırlık ilişkisi denklemleri sırasıyla W=0,0089L3,0665 ve W=0,0112L2,9655 olarak bulunmuştur. von Bertalanffy boyca büyüme eşitlikleri tüm bireyler için L∞=23,5 cm K=0,520 yıl-1, t0=-0,504 olarak hesaplanmıştır. İncelenen Trisopterus minutus capelanus bireyleri arasında en büyük bireyin III yaşında olduğu tespit edilmiştir. Örneklerin büyük çoğunluğunu I yaşındaki bireyler oluşturmaktadır. Ortalama kondisyon faktörü dişi bireylerde 0,9292 erkek bireylerde 1,0124 ve tüm bireylerde 0,9767 olarak bulunmuştur. Üremenin Edremit Körfezi'nde Şubat-Mart ayları arasında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Tavukbalığı için, sırasıyla toplam ölüm oranı Z= 1,84 yıl-1, doğal ölüm oranı M=0,35 yıl-1, balıkçılıktan kaynaklanan ölüm oranı F=1,48 yıl-1 ve sömürülme oranı E= 0,80 olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER:Trisopterus minutus capelanus, tavukbalığı, Edremit Körfezi, biyolojik özellikler
Özet (Çeviri)
This study was carried out between March 2015-February 2016 to determine lenght, weight, age, gender distribution, condition, reproduction features and mortality rates for Trisopterus minutus capelanus (Lacepède, 1800) which was distribution in Edremit Bay. A total of 593 specimen was examined during studying period, the examined samples includes 174 (% 29,35) female and 419 (% 70,66) male specimens. The total lenght range for females and males was 10,7-19,8 and 9,6-17,0 respectively; and the weight range for females and males was 9,34-95,59 g and 8,13-51,45 g resectively. The lenght- weight relationship computed for female and male specimens was respectively as; W=0,0089L3,0665 and W=0,0112L2,9655. The computed von Bertalanffy growth parameters were estimated as L∞=23,5 cm k=0,520 year-1, t0=-0,504 for all population. The oldest fish has been found to be III years old in the investigated Trisopterus minutus capelanus. The samples consisted mainly of fish composed of I year old. The mean condition factor of females, males and all population were found as 0,9292, 1,0124 and 0,9767 respectively. It was determined that spawning in Edremit Bay occured between February and March. The total mortality rate natural mortality, mortality rate caused by fishing, and exploitation rate were calculated as Z= 1,84 year-1, M=0,35 year-1 F=1,48 year-1, E= 0,80 for Trisopterus minutus capelanus, respectively. KEYWORDS: Trisopterus minutus capelanus, poor cod, Edremit Bay, biological aspects.