Hatay ilinde çesitli bitkiler üzerinde bulunan Thripidae (Thysonoptera) türleri, tanımları ve sistematigi üzerinde çalışmalar
The species of Thysonoptera: Thripidae on several plants in Hatay province, their descriptions and systematics
- Tez No: 275332
- Danışmanlar: PROF. DR. MİKDAT DOĞANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hatay ilinde 2008-2010 yılları arasında Thiripidae (Thysanoptera) familyası ile ilgili olarak yapılan çalısmalar sonucunda Pancheothripinae alt familyasına baglı bir, Retithrips syriacus (Mayet1890); Thripinae alt familyasına baglı 10 cins ve 18 tür tespit edilmistir. Bu türler: Neohydatothrips gracilicornis (Williams 1916); Chirothrips africanus Priesner 1932; C. aculeatus Bagnall 1927; Limothrips cerealium (Haliday 1836); L. transcaucasicus Sawenko 1944; L. angulicornis Jablonowski 1894; Kakothrips priesneri Pelikan 1965; Frankliniella occidentalis (Pergande 1895); F. intonsa (Trybom 1895); Isoneurothrips australis(Bagnall 1915); Thrips angusticeps (Uzel 1895); T. meridionalis (Priesner 1926); T. tabaci Lindeman1889; T. euphorbiae Knechtel 1923; T. funebris Bagnall 1924; Oxythrips ajugae Uzel 1895; Ceratothrips ericae (Haliday 1836); Taeniothrips inconsequens (Uzel 1895).Bu türler için teşhis anahtarı yapılmıstır. Bu türlerin tanımları yapılarak önemli ayırt edici özelliklerinin resimleri çekilerek verilmistir. Bu türlerin toplandıkları bitkiler ve bulundukları yerler belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
By the works conducted on the family Thiripidae (Thysanoptera) in 2008-2010 in Hatay province one species, Retithrips syriacus (Mayet1890) from Pancheothripinae and 10 genera and 18 species from Thripinae were obtained. The species of Thripinae are: Neohydatothrips gracilicornis (Williams 1916); Chirothrips africanus Priesner 1932; C. aculeatus Bagnall 1927; Limothrips cerealium (Haliday 1836); L. transcaucasicus Sawenko 1944; L. angulicornis Jablonowski 1894; Kakothrips priesneri Pelikan 1965; Frankliniella occidentalis (Pergande 1895); F. intonsa (Trybom 1895); Isoneurothrips australis(Bagnall 1915); Thrips angusticeps (Uzel 1895); T. meridionalis (Priesner 1926); T. tabaci Lindeman1889; T. euphorbiae Knechtel 1923; T. funebris Bagnall 1924; Oxythrips ajugae Uzel 1895; Ceratothrips ericae (Haliday 1836); Taeniothrips inconsequens (Uzel 1895).An identification key are provided for the species given. Their diagnostic characters are illustrated, and the locality and the plants from which the specimens of the species collected are given.