Adıyaman, Gaziantep ve Hatay illerinde süne (Eurygaster İntegriceps Put.) (Heteroptera: Scutelleridae) ergin parazitoitleri (diptera: tachinidae) ve bazı biyolojik özellikleri
Adult parazitoids (diptera: tachinidae) and some Of their biological features Of sunn pest (Eurygaster İntegriceps Put.) (Heteroptera: Scutelleridae) İn Adıyaman, Gaziantep And Hatay provinces
  1. Tez No: 275333
  2. Yazar: GÜRHAN GÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT DEMİREL, YRD. DOÇ. DR. ŞENER TARLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yürütülen çalışmalar sonucu süne, Eurygaster integriceps Put. (Heteroptera: Scutelleridae)'in Adıyaman, Gaziantep ve Hatay ili kışlak alanlarda toplanan, buğday ekili alanlara inmiş olan ve yeni nesil ergin bireylerde parazitlenme oranları, ergin parazitoit türleri, bulunma oranlarını ve kışlak alanda parazitli olduğu belirlenen bireylerde yumurta verimi belirlenmiştir. Ayrıca süne ergin parazitoitlerinin bazı biyolojik özellikleri; yumurta koyma, eşey oranı ve pupadan ergin çıkış süreleri üç farklı sıcaklıkta Phasia subcoleopterata (L.) ve Heliozeta helluo (F.) (Diptera: Tachinidae) türlerinin dişi ve erkeklerin ortalama pupadan ergin çıkış süreleri hesaplanmıştır.Elde edilen bulgulara göre Adıyaman ili kışlaklarında parazitlenme oranı 2008 yılında %10.34 oranında, Gaziantep ilinde 2008 yılında % 6.32 ve 2010 yılında ise %3.53 ile 10.20 arasında olduğu belirlenmiştir. Gaziantep ilinde 2008 yılında parazitlenme oranının %0.47 ile 3.54 arasında olduğu, Hatay ilinde %2.08 ile 21.64 arasında olduğu; 2009 yılında Adıyaman ilinde %0.69 ile 7.09 arasında olduğu, aynı yıl Gaziantep ilinde parazitlenme oranının %6.41 ile 17.46 arasında olduğu; 2010 yılında Gaziantep ili için %3.25, Hatay ili için de %1.86 ile 2.88 arasında olduğu tespit edilmiştir. Adıyaman, Gaziantep ve Hatay illerinde 2008 ve 2009 yılarında buğday tarlalarında H. helluo, P. subcoleopterata'nın hâkim tür olduğu görülmüştür. Gaziantep ve Hatay illerinde 2010 yılında hâkim türün P. subcoleopterata olduğu belirlenmiştir. Kışlak alanda toplanan parazitli sünelerin hiç yumurta vermedikleri ve buğday ekili alana inen bireylerin ise Gaziantep ilinde % 0 ? 60 daha az yumurta verdikleri belirlenmiştir. Üç farklı sıcaklık olan oda sıcaklığı, 26 ± 1 ve 30 ± 1 °C derecede pupadan ergin çıkış süreleri P. subcoleopterata'nın dişiler için sırayla ortalama 16.5 ± 0.22, 13.9 ± 0.30, 11.8 ± 0.24 gün, erkekler için ise 15.7 ± 0.20, 13.3 ± 0.27, 11.1 ± 0.21 gün olduğu, H. helluo türü için dişilerde ortalama 12.7 ± 0.25, 8.8 ± 0.10, 7.5 ± 0.35 gün ve erkekler için ise 12.0 ± 0.46, 8.5 ± 0.09, 6.9 ± 0.30 gün olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sunn pest (Eurygaster integriceps (Put.) (Heteroptera: Scutelleridae) adult parasitoids (Diptera: Tachinidae), in Adıyaman, Gaziantep and Hatay provinces, overwintering and wheat crop parasitoids and parasitism rates, adult parasitoids? egg yield, new generation adults? parasites were investigated. Sex ratios, egg laying and adult emergence from pupae at three different temperatures of Phasia subcoleopterata (L.) and Heliozeta helluo (F.) (Diptera: Tachinidae) were studied.According to the findings, parasitism rates in overwintering sites in 2008 were 10.34% and 6.32% in Adıyaman and Gaziantep provinces respectively. Parasitism rates were 3.53% and 10.20% in 2010 accordingly. In 2008, parasitism rates were between 0.47% and 3.54% for Gaziantep, 2.08% and 21.64% for Hatay; in 2009 parasitism rates were between 0.69% and 7.09% for Adıyaman, 6.41% and 17.46% for Gaziantep; and in 2010 parasitism rates were 3.25% for Gaziantep, between 1.86% and 2.88% for Hatay. Heliozeta helluo and P. subcoleopterata were dominant species in 2008 and 2009 in Adıyaman, Hatay and Gaziantep provinces. In 2010, P. subcoleopterata was the dominant species in Gaziantep and Hatay provinces. Parasitized individuals collected from overwintering sites were observed not to lay any eggs whereas individuals descended to cereal growing areas were observed to lay 0-60% less eggs in Gaziantep province. Adult emergence times at three different temperatures of room temperature, 26 ± 1 ve 30 ± 1 °C were16.5 ± 0.22, 13.9 ± 0.30, 11.8 ± 0.24 days for females and 15.7 ± 0.20, 13.3 ± 0.27, 11.1 ± 0.21 days for males of P. subcoleopterata and 12.7 ± 0.25, 8.8 ± 0.10, 7.5 ± 0.35 days for females and 12.0 ± 0.46, 8.5 ± 0.09, 6.9 ± 0.30 days for males of H. helluo respectively.