Betonarme bir kamu binasının 2007 deprem yönetmeliğine göre güçlendirilmesi
Strengthening of a reinforced concrete governmental building according to Turkish earthquake code, 2007
- Tez No: 275344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BİKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ülkemizin önemli bir kısmının deprem kuşağı üzerinde olması ve son yıllarda yaşanan acı deneyimler, özellikle deprem sonrası yapıların sağlıklı, bilinçli olarak onarılmasını veya güçlendirilmesini gündeme getirmiştir. Onarım, hasar görmüş bir yapı elemanının önceki haline getirilmesi için yapılan işlemlerdir. Yapının onarımı yapıldıktan sonra hasara sebep olan eksikliği gidermek amacıyla güçlendirme işlemi yapılır. Güçlendirme ise bir yapının yük taşıma kapasitesini, rijitliğini düktilitesini, stabilitesini veya bunlardan bazılarının önceki veya mevcut durumun üzerine çıkarmak için yapılan çalışmalardır. Onarım herhangi bir sebepten dolayı hasar görmüş bir yapıda yapılırken, güçlendirme için ise bu şart değildir.Bu çalışmada, bir kamu binasının, öncelikle mevcut durumu tespit edilmiş, gerekli testler uygulanarak malzemeler hakkında gerekli bilgiler elde edilmiş, daha sonra bina 2007 Deprem Yönetmeliğine göre; eleman ve sistem güçlendirilmesi yapılarak analizi yapılmış ve oluşan sonuçta sistem güçlendirmesinin uygun olduğuna karar verilip mevcut verilerle farklı güçlendirme modelleri üretilerek maliyet kıyaslaması yapılıp en uygun güçlendirme modeli oluşturulmuştur.En uygun modele göre güçlendirme analizleri yapılmıştır.Bu çalışmada SAP2000 ve STA4-CAD programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since our country is on an earthquake zone, some tragic experiences result in modifying or repairing the buildings. Repairing is an application to renew the structural element. Modifications are the applications to increase the capacity, stability, and rigidity.By the code of 2007 about the buildings which are being constructed in earthquake zones, a new approach in earthquake engineering is made. By this new code, evaluation of the existing buildings, determination of their performances and the difficulties in evaluations are tried to be determined.In these studies, first the existing performance is tried to be determined according to the 2007 earthquake code. After that, some costs for alternatives are compared and the performance level is checked.In the analysis, SAP2000 and STA-CAD programs are used.