Tipik betonarme bir hastane yapısının perde veya pasif söndürücülerle güçlendirilmesi
Retrofit of existing reinforced concrete hospital building using passive energy dissipation devices or reinforced concrete wall elements
- Tez No: 360868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışması, 1975 Deprem Yönetmeliği'ne göre tasarlanmış mevcut bir kamu binasının iki farklı yöntem ile güçlendirilmesini ve doğrusal elastik olmayan statik ve dinamik analiz sonuçlarının karşılaştırılmasını kapsamaktadır. Söz konusu güçlendirme yöntemleri, ülkemizde yaygın olarak kullanılan sisteme betonarme perde elemanların eklenmesi ve mevcut sisteme sürtünme sönümleyici elemanların eklenmesi olarak seçilmiştir.Çalışma kapsamında öncelikle mevcut binanın ve bu binanın betonarme perde elemanlar ile güçlendirilmiş durumunun deprem performansı, doğrusal elastik olmayan artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi kullanılarak Türk Deprem Yönetmeliği 2007'e göre belirlenmiştir. İkinci aşamada ise aynı binanın sürtünme sönümleyici elemanlar ile güçlendirilmiş durumunun deprem performansı, doğrusal elastik olmayan artımsal eşdeğer deprem yükü ve zaman tanım tanım alanında doğrusal elastik olmayan analiz yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Sürtünme sönümleyici elemanların tasarımında ASCE41-06 yönetmeliğinden yararlanılmış olup, mevcut betonarme elemanların performansı TDY 2007'ye göre tespit edilmiştir. Her iki güçlendirme tekniğinden ve farklı analiz yöntemlerinden elde edilen sonuçlar birçok farklı açıdan birbirleri ile kıyaslanmıştır. Buna göre her iki yöntemin sonucunda, bina tepe deplasman istemleri, göreli kat ötelemeleri ve eleman hasar durumlarında önemli miktarda iyileşmeler gözlenmiştir. Özellikle her iki yöntemde de imalat aşamaları göz önüne alındığında, sürtünme sönümleyici elemanlar ile güçlendirmenin oldukça etkin bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, seismic retrofiting of a public building designed according to Turkish Seismic Code 1975 is carried out using two different retrofitting techniques, namely addition of structural wall elements and friction damper elements to the system, and results are compared for the invariant single mode pushover procedure and nonlinear response history analysis procedure. In the scope of this thesis, firstly seismic performance of the existing and structural wall installed buildings were determined using invariant single mode pushover analysis procedure according to TSC 2007. Then, friction damper installed building was analysed using above mentioned procedure and nonlinear response history procedure. Whilethe design of the friction damper systems were performed using ASCE41-06, seismic performace of existing reinforced concrete members were evaluated using TSC 2007.Finally, results were obtained and determined for two different retrofitting techniques and analysis procedures. Accordingly, building target displacement demands, drifts and member damage status are the most important parameters to realize the improvement of building performance. Especially, when the manufacturing phases of the these two retrofitting techniques are considered, it is seen that friction damper installation is an quite efficient method to improve the seismic performance of existing buildings.