Sugözü (Yumurtalık) termik santrali uçucu külünün zemin mukavemetine etkisi
The fly ash of the Sugözü (Yumurtalik) thermal central and its effectiveness on soil endurance
- Tez No: 275349
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDANE İLBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Uçucu kül termik santrallerde elde edilen bir atık maddedir. Uçucu külün ekonomik ve puzzolonik özellikte olması geoteknik çalışmaların kullanılmasına neden olan önemli unsurlardır.Türkiye'de elde edilen uçucu kül miktarı fazla olmasına karşın çok azı değerlendirilmektedir. Uçucu külün değerlendirildiği en önemli alan inşaat sektörüdür. Özellikle çimento ve kireç gibi malzemelerle yer değiştirebilmesi bu malzemelerden tasarruf sağlanmasını ve fabrika alanlarının dökme sahası olarak kullanılmasını önleyecektir.Bu tezde Yumurtalık Sugözü (Adana) Termik Santrali uçucu külü kullanılarak deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir.İlk bölümde literatür taramasıyla elde edilen bilgilerle uçucu küller, uçucu külün sınıflandırılması, fiziksel özelliği, kimyasal kompozisyonu ve puzzolonik özelliği hakkında genel bilgi verilmiştir.İkinci bölümde ise uçucu kül katkısının kompaksiyona ve kayma mukavemeti üzerine etkisi ile yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde de uçucu külün değişik oranlarda kil zemine katılması ile Elek Analizi, Atterberg Limitleri, Standart Proktor ve Üç Eksenli Basınç Deneyleri yapılmıştır. Böylece uçucu külün kil zemin üzerindeki dayanıma etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fly Ash is the waste product of the Thermal Power Plant. It is the Fly Ash?s important components of being economical and possessing puzzolonic properties that is the main reason it is used in geotechnical studies.Notwithstanding high volumes of Fly Ash being acquired in Turkey, a very small amount is being utilized. The most important area that Fly Ash is utilized in is the construction sector. In particular Fly Ash being able to replace the materials of cement and lime is going to provide savings in relation to these materials and prevent the use of factory spaces as tipping/dump sites.In this thesis by using Fly Ash at the Yumurtalık Sugözü Thermal Power Plant in Adana experimental studies have been executed.In the first part of the thesis, from the information obtained from a search of the literature, general information has been provided about Fly Ash, the classification of Fly Ash, its physical characteristics, its chemical composition and its puzzolonic properties.In the second part information has been given on the studies carried out as to the Fly Ash?s contribution to compaction and its effect on shear strength.In the third part experiments were carried out by adding Fly Ash to clay in varying ratios together with a Sieve Analysis, the Atterberg Limits, the Standard Proktor and the Triaxial Compression tests. Thus the endurance effects of Fly Ash on clay soil were examined.