Sugözü Termik Santrali uçucu külünün betonun dayanım ve geçirimlilik özelliklerine etkisi
Sugözü Thermal Power plant fly ash concrete durability and permeability properties effects
- Tez No: 382499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUR KORKUT SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Yumurtalık/Adana Sugözü termik santralinde atık olarak meydana gelen uçucu külün betonda mineral katkı malzemesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Beton numuneler basınç, eğilmede çekme, su emme, yüksek sıcaklık dayanımı, ultrasonik ses, kılcal su emme, aşınma, yarmada çekme dayanımı, su geçirgenliği, gaz geçirgenliği özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Bağlayıcı madde dozajı 400 kg/m3' tür. Karışımların su/bağlayıcı oranı 0.45' de sabit tutulmuştur. Her karışımın çökme değeri 15±2 cm olacak şekilde akışkanlaştırıcı kullanılmıştır. Karışımlar %0, %10, %20, %30, %40 oranlarında F sınıfı uçucu kül çimento ile yer değiştirilerek hazırlanmıştır. Deneysel çalışma sonuçları, uçucu külün ağırlıkça %10-20 oranında çimento yerine kullanılması ile betonun basınç, eğilmede çekme, aşınma, yarmada çekme, yüksek sıcaklık dayanım değerlerinin yükseldiğini göstermiştir. Aynı zamanda su emme ve kapiler geçirgenlikleri azalmıştır. Sugözü uçucu külünün betonda mineral katkı madde olarak kullanılmasının teknik, ekonomik ve çevresel faydalar getireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, usability of fly ash, which is waste product of Yumurtalık/Adana Sugözü thermal powerplant as a mineral additive in concrete is investigated. Compressive, bending, water absorption, which than resistance, ultrasonic pulse volume, capillary, abrasion, split tensile strength, water permeability and gas permeability properties of concrete are evaluated. Binder dosage is 400 kg for one cubic meter. Water/binder ratio of mixtures is taken constant as 0.45. Superplant is used to keep constant slump value of 15±2 cm. Mixtures are prepared by replacing Fclass fly ash with ratio of %0, %10, %20, %30, %40. Experimental study results showed that strength of concrete specimens increased by substituting fly ash with cement by weight of %10 to %20. At the time water absorbtion and capillar permeability are decreased. It is throught that the use of Sugözü fly ash as cementitvotion material in concrate has technical, economical and benefits.