Plastik enjeksiyon kalıplarındaki yolluk çeşitlerinin ürün kalitesine etkisi
Quality effects of runners varieties in plastic injection molding die
- Tez No: 275363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
1990 yılları itibari ile ülkemizdeki sürekli değişen ve gelişen otomotiv sektöründeki plastik imalatı gerekliliği sebebiyle, otomobili oluşturan aksamların birçoğunun plastik içerikli malzemelerden oluşması ve plastik üretim çeşitlerinden teknik olarak en ayrıntılısı ve en maliyetlisi olan enjeksiyon imalatı ile yapılabilmektedir. Otomotiv sektörünün yanı sıra, gıda, tekstil ve ambalajlama sektörlerinde, ev eşyalarında, tarımsal ve endüstriyel makinelerinde ve inşaat malzemelerinde plastik tercihi son yıllarda artış göstermektedir.Bu çalışmada, plastik enjeksiyon kalıplarındaki yolluk tiplerinin kalıp kalitesine, üretilen ürünlerin saatteki üretim miktarına ve ürün kalitesine etkilerini inceleyip, kalıp imalatında yapılması gereken ince ayrıntıları deneysel verilere dayalı ciddi araştırmalar yaparak ülkemizdeki son dönemlerde de üretim faaliyetleri ciddi şekilde artan plastik enjeksiyon sektöründeki yaklaşık 500 tane Türk firmasına bilgi&yayın yapılacağı amaçlanmıştır.Örneğin su şişelerinin plastik kapaklarının imalatı yapılacağında öncelikle kapağın kalıbı yapılmaktadır. Plastik sanayisinde (4 gözlü) bu kalıbın maliyeti (yaklaşık) 6-8 bin $ ve kalıp ömrü 60-80 bin baskıdır, yani 240.000 adetlik üretimde ürün başına 0,025 $ kalıp bedeli düşmektedir. Farklı tasarımlardaki Avrupa ve Çin sanayisinde (sıcak yolluk ve 32 gözlü) kalıbın maliyeti (yaklaşık) 75 bin $ ve kalıp ömrü ise min. 1.000.000 baskıdır, yani 32.000.000 adetlik üretimde yaklaşık ürün başına 0,004 $ kalıp bedeli düşmektedir. Ürünle ilgili talepler bu iki değerin altında olduğunda ilk sıradaki yani ucuz kalıp yapılmakta ve kalıp aşındığında tekrar tekrar yenilenmektedir.Yapılan ön çalışmada enjeksiyon imalatındaki en önemli faktörün kalıp maliyeti, kalıp ve ürün tasarımı, kalıp kalitesi, kalıp tiplerindeki yolluk çeşitlerinin saatteki üretim miktarına yaklaşık %100'lere varan verim artışları yaklaşık %70'lere varan ürün kalitesi artışları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As based 1990, our country constantly changing and growing automotive industry manufacturing needs for plastic parts in the creator of automobile parts that many of the material consists of plastic and injection techniques as the most detailed and most cost-intensive , the injection of manufacture can be performed. In addition to the automotive industry, food, textile and packaging sectors, in household goods, agricultural and industrial machines and construction materials, plastic profile, in Recent years continue to rise.In this study, plastic injection mould runners in the kinds of patterns on the quality, the products produced hours of the production quantity and product quality impact review, and production patterns have to do in the fine detail experimental data based on serious research by making our country the last period in the manufacturing activities seriously the growing plastic injection sector, approximately 500 grains Turkey intended to make the information & broadcasting companies.For example, the manufacturing of water bottles made of the plastic lid cover mould is made primarily. Plastics industry (4 eyes), this pattern cost (approximately) 6-8 thousand $ 60-80 thousand prints and patterns of life, which means that production of 240,000 pieces per product cost of $ 0,025 are causing mould. European and Chinese industry different designs (hot runners and 32 eyes) the cost of mould (approximately) 75 thousand $ and the pattern of life. 1,000,000 pressures, which means that approximately 32,000,000 units per product in a production cost of $ 0,004 are causing mould. A product-related claim, these two values is below the first one that is inexpensive to mould and mould is renewed again and again when worn.Preliminary study, the most important factor in injection manufacturing cost of the mould, mould and product design, mould quality, variety of mould types of runners in the amount of time to the production of up to approximately 100% increase in efficiency approximately up to 70% increase in product quality have been observed.