Ağır metallerin topraklarda rekabetli adsorpsiyonu
Competetive adsorption of heavy metals in soils
- Tez No: 275386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada 7 farklı ilden alınan toplam 36 ayrı toprakta Cu. Cd, Ni ve Zn'nin rekabetli adsorpsiyonu çalışılmıştır. Bu maksatla ekivalan miktarlardaki Me+2 iyonlarını içeren çözelti ile 1 g toprak batch adsorpsiyon tekniği ile 25±2 0C de 24 saat süreyle dengeye getirilmiştir. Elde edilen verilerin modifiye edilmiş Freundlich ve Langmuir izoterm modellerine uygunluğu test edilmiştir. Sonuçlar, Cu elementiyle ilgili istisnalar dışında, tüm topraklarda her iki izotermin başarıyla ağır metal adsorpsiyonunu tanımlamada kullanılabileceğini göstermiştir. Adsopsiyon izoterm parametreleri ile toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri arasında korelasyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Competetive adsorption of Cd, Cu, Ni and Zn in 36 soil samples from 7 different cities were investigated in thisa study. For this purpose, equivalent amounts of Me+2 were equilibrated with 1 g soil sample at 25±2ºC for 24 h. by using batch sorption tecnique. The data confirmed both modified Freundlich and modified Langmuir models. Results showed that both adsorption isotherms can be succesfully used to describe simultaneous adsorption of the heavy metals in question with some exception for a couple of soils, especially for Cu adsorption. Correalation analysis was made between soil physico-chemical characteristics and the parameters of the adsorption isotherms.