Bala Tarım İşletmesi arazilerinin potansiyel arazi kullanım planlaması ve tarımsal kullanıma uygunluk sınıflaması
The potential land use planning and classification of agricultural land suitability of Bala Agricultural Farm
- Tez No: 275385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmayla Ankara ili sınırları içerisinde yer alan Bala Tarım İşletmesi arazilerinin potansiyel arazi kullanım planlaması ve tarımsal kullanıma uygunluk sınıflamasının yapılması amaçlanmıştır. Önceden hazırlanmış olan detaylı toprak etüt ve haritalama çalışması ile işletme arazilerinde 23 farklı toprak serisi ve bu serilere ait 125 haritalama birimi yer aldığı belirlenmiştir. Arazi kullanım planlaması çalışması, Şenol Arazi Değerlendirme Sistemine göre yapılmış ve araziler 16'sı sulu arazi kullanım türleri, 5'i kuru arazi kullanım türleri ve 3'ü de tarım dışı kullanımlar olmak üzere toplam 24 farklı arazi kullanım türü için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Değerlendirmeye alınan sulu arazi kullanım türlerinin kullanımına uygun araziler toplam alanın yaklaşık %70'ini, kuru tarıma uygun araziler ise %76'sını oluşturmaktadır. Tarımsal kullanıma uygunluk sınıflamasına göre çalışma alanındaki toprakların %5.64' ü seçkin tarım arazisi, %50.98'i oldukça iyi tarım arazisi, %16.38'i sorunlu tarım arazisi, %14.28'i tarımda kullanımı sınırlı araziler ve %12.72'si ise tarım dışı araziler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed at determining the potential land use planning and classification of agricultural land suitability of Bala agricultural farm land located in Ankara province. According to the results of the detailed soil survey and mapping prepared formerly, 23 different soil series and 125 land mapping units was determined in the study area. Land evaluation was carried out by using SENOL Land Evaluation System and lands were evaluated separately for 24 different land use types which are irrigated land use types (16), non-irrigated land use types (5) and non-agricultural land use types (3). Nearly 70% and 76% of the study area was found suitable for irrigated land use types and non-irrigated land use types, respectively. According to the classification of agricultural land suitability in the study area, 5.64% were classified as prime farmlands, 50.98% as moderately productive croplands, 16.38% as marginally productive croplands, 14.28% as currently unproductive lands, and 12.72% as non-agricultural lands.