Organik-inorganik hibrit yapıların elektriksel ve fotoelektriksel karakterizasyonu
Electrical and photoelectrical characterization of organic-inorganic hybrid devices
  1. Tez No: 275404
  2. Yazar: YUSUF SELİM OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada pi ( ? ) bağları açısından zengin yeni sentezlenmiş bir organometal Mn kompleksinin n-Si üzerine ince filminin oluşturulması ve Ag, Al, Au, Cr, Cu, Ga, Pb ve Sn metallerinin kompleks/n-Si yapı üzerine buharlaştırılması ile metal/organometal kompleks/n-Si organik inorganik yapılar elde edildi. Elde edilen yapıların hepsinin doğrultucu kontak özelliği gösterdiği gözlemlendi. Oda sıcaklığında akım-gerilim (I-V) ölçümleri ile tüm diyotların elektriksel parametreleri hesaplandı. Elde edilen sonuçlar hem birbirleri ile hem de literatürde mevcut bulunan organik ara tabakalı ve aratabakasız diğer metal-yarıiletken kontaklarla karşılaştırıldı.Elde edilen sonuçlar diyotların kapasite-gerilim (C-V) ölçümleri ile hesaplanan sonuçlarla da karşılaştırıldı. Ayrıca diyotların I-V ölçümleri güneş simulatörü altında ölçülerek yapıların ışığa duyarlılıkları ve fotovoltaik özellikleri incelendi. En iyi fotovoltaik özelliğin gözlemlendiği (Au ile oluşturulan) yapının özelliklerini daha iyi inceleyebilmek için 0.33 cm2 alanına sahip güneş pili üretildi ve bu yapının fotovoltaik özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
n this study, by forming a thin film of new synthesized organometal Mn complex on n-Si and by evaporating Ag, Al, Au, Cr, Cu, Ga, Pb and Sn metals on complex/n-Si structure, metal/organometal complex/n-Si diodes have been obtained. It is observed that all structures exhibit a rectifying behavior. Electrical parameters of all diodes have been determined by their current-voltage (I-V) measurements at room temperature. Obtained results have been compared with both each others and available results of metal-semiconductor contacts with and without organic interlayer in literature. The results have been also compared with ones determined from capacitance-voltage (C-V) measurements of diodes. Furthermore, light sensitivity and photovoltaic properties of diodes have been investigated by their I-V measurements under a solar simulator. To analyze the photovoltaic parameters of the best diode (obtained by Au), a solar cell with 0.33 cm2 area have been fabricated and its photovoltaic properties have been investigated.