Einstein-Maxwell-Dilaton-Aksiyon kuramı ve mutlak paralelizm
Einstein-Maxwell-Dilation-Axion theory and absolute parallelism
  1. Tez No: 275403
  2. Yazar: MURAT KORUNUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, Einstein-Maxwell-Dilaton-Aksiyon (EMDA) kuramı için kartezyen ve küresel koordinatlarda seçilen bazı evren modellerinin enerjileri ve/veya enerji-momentum yoğunlukları çeşitli gösterimler kullanılarak hesaplanmıştır. Ayrıca bu evren modelleri için aksiyal vektör burulmaları da hesaplanmıştır.Birinci bölümde giriş yapılmıştır. Kaynak araştırması kısmında mutlak paralelizm için bazı evren modellerinden elde edilen enerji ve/veya enerji yoğunlukları tarihsel bir akış içerisinde irdelenmiştir. Materyal ve metot kısmında kartezyen ve küresel koordinatlarda enerji ve/veya enerji yoğunluklarının nasıl hesaplandığı literatür temel alınarak verilmiştir. Bulgular ve tartışma kısmında ilk olarak homojen olmayan Einstein-Maxwell-Dilaton Aksiyon kuramı için enerji ve momentum yoğunlukları kartezyen koordinatlarda; Einstein, Bergman-Thomson ve Landau-Liftshitz gösterimleri kullanılarak, hesaplanmıştır. Sonrasında ise küresel koordinatlarda Einstein-Maxwell-Dilaton-Aksiyon kuramında yüklü kara delik modelleri için enerji, Moller gösterimi kullanılarak bazı özel durumlar için hesaplanmıştır. Son olarak, sonuç ve öneriler kısmında, bulunan sonuçlar irdelenmiş, konunun güncelliği ve yeni yapılacak çalışmalara nasıl ışık tutacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, using some prescriptions in cartesian and spherical coordinates, energy and energy-momentum density of some chosen universe models are calculated for the Einstein-Maxwell-Dilaton-Axion (EMDA) theory. Furthermore, axial vector torsions are also calculated for these universe models.The first section is the introduction. In the section of literature research, the energy densities obtained from some universe models for he absolute parallelism are examined in chronological order. In the material and method section, the calculation of the energy-momentum density in the cartesian and spherical coordinates is given based on literature. In the calculations and dicussion section, first the energy-momentum distribution is calculated in the cartesian coordinates by using Einstein, Bergman Thomson ve Landau-Liftshitz prescriptions for inhomogeneous Einstein-Maxwell-Dilaton Axion theory. Then, in the spherical coordinates, the energy-momentum distribution is calculated for special cases using Moller prescriptions for charged black holes. Finally, in the section of results and suggestions, the results obtained are examined and the present importance of the subject, and the question of how its puts a light on the foregoing studies are discussed.