Web tabanlı sistemlerde scorm uyumlu Whiteboard Movie tekniğinin öğrencilerin fizik derslerindeki başarı ve tutumlarına etkisinin araştırılması
The effect of scorm compatible Whiteboard Movie technique,in web based systems, on students' academic achievement and attitudes in physics courses
- Tez No: 275405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada, ?Kuvvet? ve ?Hareket? ünitelerinde bulunan konu anlatımları ve problem çözümlerine ait beyaz sayfa videoları (Whiteboard Movies), simülasyonlar ve animasyonlar gibi öğretim materyalleri ile doğru-yanlış, boşluk doldurma, sürükle bırak, bulmaca çözme, açık uçlu ve çoktan seçmeli soruların bulunduğu sınama materyallerinin yer aldığı bir web sitesi tasarlandı. Tasarlanan bu web sitesinin öğrencilerin fizik başarılarına, Web Tabanlı Eğitim'e (WTE) ve internet kullanımlarına yönelik tutumları ile ders sonunda hedeflenen kazanımlara ulaşma düzeylerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmada amaçlanan durumları test etmek için ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanıldı. Çalışma 2008?2009 öğretim yılında Diyarbakır il merkezinde yer alan ve internet donanımlı bilgisayar laboratuarı bulunan Cumhuriyet Fen Lisesi (CFL), Diyarbakır Anadolu Lisesi (DAL) ve Dicle Koleji'nde (DK) yürütüldü. Seçilen bu ortaöğretim okullarının 10. sınıflarına devam eden tüm öğrencilere ölçme araçları ön-test olarak uygulandı. Uygulama sonucunda her bir okulda ölçme araçlarının ön test ortalama puanları arasında anlamlı bir fark bulunmayan iki şube seçilerek toplam 6 şubede bulunan öğrenciler araştırmaya dahil edildi. Her bir okuldaki iki şubeden biri rastgele deney grubu olarak seçildi. Böylece her 3 okulda 76 öğrenci deney, 63 öğrenci kontrol grubunda olmak üzere toplam 139 öğrenci çalışma kapsamına alındı. Deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kuvvet? ve ?Hareket? üniteleriyle ilgili fizik başarı testi ile WTE'e ve internet kullanımlarına yönelik tutum ölçekleri ön test-son test olarak uygulanırken, kontrol grubuna WTE'e ve internet kullanımlarına yönelik tutum ölçekleri ön test, fizik başarı testi ise hem ön test hem de son-test olarak uygulandı. Kullanılan site ve uygulanan öğrenme yaklaşımı ile ilgili öğrencilerin görüşlerini değerlendirmek amacıyla deney grubundaki gönüllü 19 öğrenci ile uygulama sonunda mülakatlar yürütüldü. Uygulama süresince katılımcıların web etkinliklerine katılım durumlarına ilişkin veri tabanı kayıtları alındı. Ayrıca, uygulama sonunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin hedeflenen kazanımlara ne derece ulaştıklarını belirlemek amacıyla yazılı kağıtları incelenerek, her bir öğrenci için davranış kontrol listesi oluşturuldu.Elde edilen verilerin analizi sonucunda; çalışma kapsamında bulunan üç okula devam eden öğrencilerin fizik başarı testinden aldıkları puanlar arasında (son test puanları) deney grupları lehinde anlamlı farklar bulundu (P0.01).Uygulama sonunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin hedeflenen kazanımlara ulaşma düzeyleri arasında CFL için deney grubu lehine anlamlı bir fark çıkarken, DAL ve DK için deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a web site including teaching materials such as Whiteboard Movies, simulations and animations related to the topic instruction and solutions of the problems and evaluation materials like true-false, cloze tests, drag and drop, crossword puzzle, open ended and multiple choice questions found in ?Force? and ?Movement? chapters were designed. It was aimed at examining the effect of this designed web site on the their physics achievements, attitudes towards Web Based Instruction (WBI), their internet use and the level of accomplishing objectives targeted at the end of the course. In order to test the objective situations in the study, experimental research design with pre-test post-test control group was used. The study was carried out at Cumhuriyet Science High School (CFL), Diyarbakır Anatolian High School (DAL) and Dicle College (DK) located in Diyarbakir province and having a computer laboratory equipped with the internet in 2008-2009 academic year. Measurement tools were applied to the whole 10th grade students of those selected from secondary schools as pre-tests. At the end of the implementation, two sections whose pre-test scores did not differ significantly from each school were selected and they were included in the study in 6 sections. One section from two sections in each school was selected randomly as the experimental group. Thus, 139 students (76 students for experimental group and 63 students for control group) were included into the study from 3 schools. While experimental group was given Physics Achievement Test, which is related to ?Force? and ?Movement? chapters and prepared by the researcher, and attitude scale related to WBI and their internet use as pre-test and post-test, control group was given attitude scale related to WBI and their internet use as pre-test and Physics Achievement Test as both pre-test and post-test. In order to evaluate the students? opinions about the utilized web site and teaching approach, interviews were made with 19 volunteer students from the experimental group. During the implementation process, data base logs for the participants? attendance to web activities were recorded. Furthermore, at the end of the implementation, behavior control inventory for each student was created by examining their written exam papers in order to determine to what extent the students from experimental and control group accomplished the targeted objectives.At the end of the data analysis, it was found that the scores (post-test scores) that students from three schools in the study got from Physics Achievement Test differed significantly in favor of the experimental group (P0.01).At the end of the implementation, there was a significant difference about the students? accomplishing targeted objectives in favor of CFL experimental group although there was no significant difference between the experimental and control groups of DAL and DK.