Pirkle tip kiral kolon kromatografisi yöntemiyle 3-hidroksi bütirik asidin rasemik karışımının rezolüsyonu
The resolution of 3-hydroxy butiric acid's rasemic mixture by the chiral pirkle type chromatography
- Tez No: 275417
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRULLAH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Pirkle tip kiral sabit bir faz (CSP) hazırlandı ve rasemik 3-hidroksibutirik asidin rezolüsyon çalışmaları yapıldı. Yeni kiral sabit faz (CSP) hazırlanırken dolgu maddesi olarak Sepharose-4B kullanıldı, uzatma kolu olarak dolgu maddesine L-Tirozin takıldı, bu uzatma koluna ligand olarak N-p-aminobenzil-(R)-2-amino-1-butanol diazolanarak kenetlendi. Daha sonra 3-hidroksibütirik asidin rasemik karışımı kolona tatbik edildi. Hareketli faz olarak değişik pH'larda (pH: 6, 7 ve 8) tampon çözeltiler kullanılarak rezolüsyon sağlandı. Elüatın akış hızı peristaltik pompa ile ayarlandı. Toplam 12 tüp elüat alındı.Tüplerin absorbans değerleri 330 nm de spektrofotometreyle belirlendi. 6. 7. ve 8. tüplerde madde (3-hidroksibütiri asit) tespit edildi. pH 7 ve pH 8'de çalışmalar tekrarlandı. Ancak bir sonuç elde edilemedi. pH 6'da 6. 7. ve 8. tüplerin çevirme açıları belirlendikten sonra enantiyomerik fazlalık 11,4 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Pirkle type chiral stationary phases (Csp) was prepared and resolution studies of racemic 3-hydroxybutyric acid were made. When a new chiral stationary phase (CSP) is prepared, Sepharose-4B was used as a matrix. L-Tyrosine as an spacer-arm was attached to the matrix, N-p-aminobenzyl-(R)-2-amino-1-buthanol was connected as ligand to this spacer-arm via diazo. Then racemic mixture of 3-hydroxybutyric acid was loaded to the column. By using buffer solutions as moving phase at different pH?s ( pH = 6,7,8), the resolution was supplied. The flow rate of eluat was adjusted with peristaltic pump. The total 12 tubes eluat were took. Absorbance values of the tubes were read at 330 nm with spectrophotometer. In the 6th,7th and 8th tubes the material (3-hydroxybutyric acid) was determined. The studies were repeated at pH 7 and pH 8. But, A result wasn?t achieve. After rotation angle of 6th, 7th and 8th tubes were determined at pH 6, the enantiomeric excess was found as 11.4