Risk grubu hastalara uygulanan trabekülektomide mitomisin C kullanımı
- Tez No: 49576
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Eylül 1994 - Aralık 1995 tarihleri arasında yüksek riskli glokom olgularında preoperatif mitomisin C (MMC) uygulamasının trabekülektominin başarısı ve komplikasyonları üzerindeki etkileri preoperatif olarak incelendi. 0.5 mg/ml MMC skleral flep altına cerrahi esnasında 5 dakika uygulandı. Bütün gözler yüksek riskli grup olup, primer açık açılı (5 göz), kronik kapalı açılı (7 göz), üveite sekonder (6 göz), afakik (6 göz), travmatik (4 göz), neovasküler (4 göz) ve daha önce başarısız filtran cerrahi geçirmiş (6 göz) toplam 38 göz bu grupta incelendi. Ortalama takip 9.26 ay olup, GİB 22 mmHg ve altında olan 31 gözde (%18.5) ameliyat başarılı olarak kabul edildi. Klasik trabekülektomide rastlamadığımız avasküler bleb %76.3 oranında gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects, complications and results of preoperative mitomycin C (MMC) application in high-risk glaucoma patients were evaluated between September 1994 - December 1995 0.5 mg/ml MMC performed 5 minutes to under scleral fleb of 36 cases during surgery. Thirty-eight eyes of 36 cases were included in the study, 38 eyes of 5 eyes with primary open-angle, 7 eyes with chronic angle-closure, 6 eyes with seconder after uveitis, 6 eyes with aphakia, 4 eyes with traumatic, 4 eyes with neovascular and 6 eyes with previous unsuccessful filtrant surgery were evaluated. Mean follow up was 9.26 months. Postoperative intraocular pressure (I OP) was 22 mmHg and below was considered to be successful in 31 eyes (81.5%). Avascular bleb formation which was not found following trabeculectomy without MMC, was obsesued in 76.3% of our cases. The difference between preoperative and postoperative lOP's was statistically significant (PO.001). Scatrization of the conjunctiva, tenon and episclera are the main cause of failure of filtration surgery. We found MMC as a effective agent for to increase the success rate of the filtration surgery in high risk group patients. The success rate was high in the cases which had avascular blebs and the vascularity of blebs had peculiarity of determining the prognosis. 46