Yüksek riskli glokom olgularında trabekülektomi ve intraoperatif mitomisin-C
- Tez No: 70805
- Danışmanlar: DR. SUNAY DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET SB. Ankara Hastanesi Göz Kliniği'nde trabekülektomi başarısı yönünden yüksek riskli glokom tanısı ile izlenen 71 olgunun 71 gözüne uygulanan MMC ile kombine trabekülektomi ameliyatları retrospektif olarak incelendi. Olguların 26'sı (%36.3) kadın, 45'i (%63.7) erkekti. Yaş ortalaması 37±9.3 idi. Ortalama 25.7±11.2 aylık takip süresi sonunda vakaların %88.7'si başarılı %11.3'ü ise başarısız kabul edildi. Vakaların endikasyona göre dağılımı %21.1 jüvenil glokom, %19.7 başarısız trabekülektomili glokom, %15.5 üveite sekonder glokom, %12.7 neovasküler glokom, %11.3 konjenital glokom, %11.3 afak glokom, %8.4 psödofak glokom şeklinde idi. Preoperatif ortalama GİB'ı 37.3±10.25 mmHg, postoperatif dönemde ise 15.51 ±9.35 mmHg olarak tespit edildi. Postoperatif dönemde görme keskinliği vakaların %71.8'inde aynı kalırken %18.2'sinde azalmış, %10'unda ise artmış olarak tespit edildi. Sonuç olarak klasik trabekülektomi başarı şansının düşük olduğu vakalarda MMC ile kombine uygulanan trabekülektominin başarıyı artırdığını gözledik. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the department of ophthalmology in Minister/ of Health Ankara Hospital 71 cases with the diagnosis of high risk glaucoma underwent trabeculectomy in combination with MMC administration and were analised retrospectively. 26 of the cases(36.3%) were famale and 45 of male sex (63.7 %). The average age was 37±9.3. After an average follow up period of 25.7±11.2 mounths, 88.7 of the cases were reguarded as succesful and 11.3% as unsuccesful. Distribution of cases according to surgical indication were as following 21.1 % juvenile glaucoma 19.7% unsuccesful posttrabeculectomy glaucoma, 15.5% glaucoma seconder/ to uveits, 12.7% neovasculer glaucoma, 11.3% congenital glaucoma, 11.3% glaucoma due to aphakia, 11.3% glaucoma due to pseudophakia. Preoperative average value of IOP was measured as 37.3±10.25 mmHg and the postoperative value was 15.51+9.35 mmHg. Visual acuity in the postoperative period remained unchanged in 71.8% of the cases, in 18.2% it decreased and in 10% it increased. Conclusion operative success rates in classical trabeculectomy remained low but with the combination of MMC administration this rate inclined. 46