Diverjans olmayan formda eliptik denklemler için Harnack eşitsizliği
Harnack inequality for elliptic equations in non-divergence form
  1. Tez No: 275429
  2. Yazar: ALİ AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARMAN MAMMADOV, PROF. DR. SEZAİ OĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez Kısmi Diferansiyel Denklemler teorisinde önemli bir yer tutan, Diverjans olmayan formda Eliptik Denklemler için Harnack Eşitsizliği ile ilgilidir. Tez 4 bölümden ve referans listesinden oluşmaktadır.Birinci bölümde Harnack Eşitsizliği'nin gelişim basamakları ve kullanım alanları ele alınmıştır. İkinci bölümde, daha sonraki bölümlerde kullanılan temel tanımlar ve ön bilgiler verilmiş ve sınırlı bir bölgede Dirichlet Problemi'nin çözümünün tekliği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde harmonik fonksiyonlar için Harnack Eşitsizliği incelenip, bilinen yöntemler uygulanarak, Harnack Eşitsizliği'nin ispatı yapılmıştır. Son bölümde konu ile ilgili olan, Dirichlet Probleminin çözümünün tekliğini göstermede çok önemli bir yer tutan, zayıf ve güçlü maksimum prensipleri incelenmiştir. Güçlü maksimum prensibinin ispatı için Normal Türev Lemması ve Aleksandrov tipli maksimum prensibi tartışılarak, Harnack Eşitsizliği'ni anlamamızda çok yararlı olan ?s-kapasite? ve ?Artış Lemması? konularına değinilmiştir. Ayrıca, Artış Lemması'nın bu alandaki önemi anlatılmaya çalışılmış ve lemmanın diverjans olmayan formdaki denklemler için genel formunun, Krylov ve Safanov tarafından önerilen ispatı incelenmiştir. Tezin son kısmı Harnack Eşitsizliği ile ilgili bazı güncel makalelere ait ana teoremlerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with Harnack Inequality for Non-divergence Elliptic Type Partial Differential Equations (PDEs) which takes an important part in the theory of PDEs. The thesis consists of four chapters and the reference list.In the first chapter, the progress and the usage area of Harnack Inequality have been discussed. In the second chapter, the fundamental definition used in other chapters and related information have been given and the uniqueness solution of Dirichlet Problem in a bounded domain has been viewed. In the third chapter, by examining the Harnack Inequality for harmonic functions and applying known methods, Harnack Inequality has been proved. In the last chapter, weak and strong maximum principles which take an important place to show the eniqueness solution of Dirichlet problem, related to subject, have been examined. Disputing the Normal Derivative Lemma for the proof of strong maximum problem and Aleksandrov type maximum principle, ?s-capacity?, ?Growth lemma? which are very useful to understand Harnack Inequality have been discussed. Furthermore, it has been tried to explain the importance of the growth lemma for this area and the proof of the general form of the growth lemma for non-divergence PDEs which was suggested by Krylov and Safanov has been prospected. The last part of the thesis consists of some main theorems of current articles.