Enerji iletim hatlarında modüler yapay sinir ağları ve dalgacık dönüşümü ile arıza analizi
Fault analyses of power transmission lines by modular neural network and wavelet transform
- Tez No: 275432
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BAHATTİN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Enerji iletim hatları arızalarında arızanın hızla izole edilmesi iletim sisteminin güvenliği açısından son derece büyük bir öneme sahiptir.Arızanın hızlı ve başarılı olarak tespiti ve tipinin tespiti amacıyla elektrik iletim sisteminden alınan gerçek arıza kayıtları kullanılmıştır.Yapılan çalışmada alınan gerçek sinyaller öncelikle tasarlanan filtreden geçirilmiş olup daha sonra filtrelenmiş sinyallerin ayrık dalgacık enerjisi alınmıştır. Sinyallerin ayrık dalgacık enerjisi olasılıksal yapay sinir ağı (OYSA) modüllerinden oluşan yapı kullanılarak arıza analizi yapılmaktadır.Arıza tespitinde modüler yapıda 4 ayrı OYSA tanımlanmış ve arıza tespit hızını ve doğruluğunu artırmak amacıyla sıralama ünitesi ve arıza istatistik ünitesi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fastly isolating faulted power transmission lines has a big importance for transmission system security.Real fault datas is used for detecting fault fastly and accurately.At this work; first of all the real faulted datas filtered by designed fitler than the wavelet energy of filtered data is used by modular probabilistic neural network for analyzing the fault and fault type.Four different probabilistic neural network module, sorting function and statistic function is used for fast accurate detecting fault and fault type.