Geleneksel Mardin kasırlarının mimari özellikleri ve korunması üzerine bir yöntem araştırması
Architectural features and the conservation of traditional Mardin pavilion on research methods
- Tez No: 275438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Mardin'de selsebilli eyvana sahip bahçe içindeki köşklere ?kasır? denir. Mardin geleneksel kent dokusunun dışında bahçe içlerinde konumlanan geleneksel Mardin kasırları henüz belgelenmemiştir. İlk sahipleri Mardin'in eşraf aileleri olan bu kasırlar, bugün çeşitli sebeplerle el değiştirmiş, terk edilmiş ya da bakımsızlıktan harap olmuştur. Artuklular'a kadar uzanan bu kasırlar, günümüzde koruma sorunlarıyla boğuşmaktadır. Değişen yaşam koşulları ile beraber, dış ve iç etkenlere bağlı olarak gelişen bu koruma sorunları karşısında geleneksel Mardin kasırları yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Geleneksel Mardin kasırlarının öncelikle belgelenmesi, tanıtılması ve korunarak yaşatılmasına yönelik uygulamalara yol gösterici nitelikte olmasına fırsat oluşturmak, bu çalışmanın amaçlarındandır.
Özet (Çeviri)
In Mardin, mansions in the garden that has an iwan with the fountain are called ?pavilion?. Apart from Mardin?s traditional urban fabric, traditional Mardin pavilions that are placed in interior garden have never been documented before. These pavilions, the original owners of which are noble families, have changed hands or been abandoned because of various reasons or been destroyed from lack of maintenance. These pavilions that are dated to the period of Aruklu are confronted to conservation problems. Because of changing life conditions and these conservations problems that change according to internal and external factors, traditional Mardin pavlions will disapper. One of the objectives of this study is to have a guiding nature of applications about documenting, presenting, conserving and keeping traditional Mardin pavilions live.