Kemoterapinin kolon kanseri, meme kanseri ve mide kanserinde VEGF düzeylerine etkisinin in vivo ve in vitro incelemesi
The effects of conventional chemotherapy on VEGF secretion in colon cancer, breast cancer and gastric cancer
- Tez No: 275447
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kanser insidansı son yıllarda artan bir hastalıktır. Farklı tedavi rejimleri kullanılmasına rağmen henüz kanseri eradike edebilecek bir tedavi mevcut değildir. Anjiyogenez inhibisyonu son yıllarda kanser tedavisinde önem kazanmıştır. Klasik kemoterapi ilaçlarının anjiyogenez üzerindeki etkileri tartışmalıdır. Bu çalışmamızda kemoterapide sıklıkla kullanılan bazı kanser ilaçlarının anjiyogenez düzeyleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık.Bu amaçla kolon, mide ve meme kanserli hastalarda rutin kemoterapininVEGF düzeylerine etkisini ve ayrıca kolon, meme ve mide kanseri hücre dizilerinde in vitro olarak kemoterapi ilaçlarının sitotoksik ve VEGF üzerindeki etkileri araştırıldı. Hasta serum örneklerinden VEGF, ELISA yöntemiyle ölçüldü. In vitro sitotoksite deneyleri MTT yöntemi ile tayin edildi ve Trypan mavisi yöntemi ile konfirme edildi.Sonuç olarak kanserli hastalarda kemoterapinin, genellikle tedavi yanıtı ile paralel olarak, serum VEGF düzeylerini azalttığı görüldü. Çalışmada kullanılan ilaçlardan irinotekanın tümör küçültücü etkisinden bağımsız olarak serum VEGF düzeylerinde bir azalmaya yol açabileceği bulundu. Tümör hücre kültürlerinde incelenen tüm kemoterapötik ilaçlar düşük konsantrasyonlarda VEGF salgısını azalttı. Anjiyogenezin hastalığın seyrinde, özellikle metastazlarla ilişkisi düşünüldüğünde VEGF düzeylerinin kemoterapötiklerle azaltılması kanser açısından önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
The incidence of cancer is still increasing. Although there are different treatment modalities in cancer treatment, the disease needs to be eradicated effectively. Recently, anti-angiogenesis treatment strategies have gained great importance. The effects of conventional chemotherapy drugs on angiogenesis are not known. In this study we aimed to investigate the effects of conventional chemotherapy drugs on VEGF secretion.For this purpose, some chemotherapy drugs?s effect on cytotoxic VEGF levels was investigated on colon, breast and stomach cell lines in vitro and the effects of conventional chemotherapy on VEGF levels on colon, breast and stomach cancer patients. VEGF in patient?s serum was evaluated by ELISA method. In vitro cytotoxic experiments was evaluated with MTT cell proliferation assay and confirmed with trypan blue viability assay.As a result, along with its cytotoxic effects, the chemotherapy could decrease the serum VEGF levels. Irinotecan seems to decrease the serum VEGF level independent of its cytotoxic effect. We found that the cehmotherapeutic drugs decreased the VEGF secretion at the lower doses.If we think about angiogenesis on course of disease, especially the relationship between metastases, decreasing VEGF levels with chemotherapeutics could be important in cancer treatment.