Kanserli hastalarda kanser türü, nötrofil/lenfosit oranı, trombosit sayısı, pdw ve mpv değeri ile alınan kemoterapinin, tromboembolık olaylardaki prediktif değeri
- Tez No: 547194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Vasküler tromboemboli (VTE) kanser hastalarında sık görülen, mortalite ve morbiditeyi arttıran önemli sebeplerden birisidir. Nötrofil/lenfosit oranı (NLO), ortalama trombosit hacmi (MPV), trombosit dağilim aralığı (PDW) ve trombosit sayısı (PLT), kanser hastalarındaki henüz tam olarak aydınlatılamayan ve VTE'ye yatkınlık oluşturacak risk faktörlerinin bir göstergesi olabilir. Bundan dolayı, bu çalışmada VTE gelişme riskini tespit etmede bu belirteçlerin yerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2006- 2018 yılları arasında medikal onkoloji kliniğinde takip edilen 93 kanser hastası çalışmaya dahil edildi. Kayıtlar retrospektif olarak incelendi. Yalnızca takipleri sırasında VTE gelişen hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar yaş, cinsiyet, kanser türü, tromboz lokalizasyonu, tedavi rejimleri (kemoterapi ve radyoterapi), PLT, MPV, PDW ve NLO açısından değerlendirildi. Tromboz gelişmeden önceki kan parametreleri ile tromboz geliştikten sonraki kan parametreleri değerlendirildi. Bulgular: VTE sırasıyla en sık akciğer, kolon, meme, mide kanseri hastalarında tespit edildi. Tromboembolik olayların %48,6 sı gastrointestinal kaynaklı kanserlerde tespit edildi. Hastaların %64,6'sında tromboz ekstremitelerde tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Vascular thromboembolism (VTE) occurs frequently in patients with cancer and contributes to elevated morbidity and mortality. Neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), mean platelet volume (MPV), platelet distribution with (PDW) and platelet count (PLT) might represent a yet unrecognized risk factor for VTE in cancer patient. Accordingly, this study was aimed at analyzing the significance of these novel markers in the risk prediction of VTE and to determine the changes of these parameters after VTE. Materıals and methods: Ninethy three cancer patients who were referred to Medical Oncology outpatient clinic between 2006 and May 20018 were included in the study. The files were examined retrospectively. Only the cancer patients who developed thrombosis during the follow-up period were included in this study. Patients were evaluated according to age, sex, type of cancer, localization of thrombosis, treatment modalities (chemotherapy, radiotherapy), PLT, MPV, PDW and NLO. These blood parameters before thrombosis were compared with blood parameters after development of thrombosis. Results: VTE was detected more frequently in lung, colon, breast, gastric cancers, respectively. 48,6% of thromboembolic events were determined in gastrointestinal-derived cancers. In 64,60% of patients, VTE was determined in extremity.