Kara (siyah) üzüm gruplarının SSR (Simple Sequence Repeat) markörlere dayalı karakterizasyonu ve ülke asma kaynakları ile genetik ilişkisi
Characterization of kara(siyah) üzüm groups based on SSR (Simple Sequence Repeat) markers and genetic relations of these cultivars and national grapevine germplasms
- Tez No: 275459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Asma genetik potansiyelinin tanımlanması ve korunması amacı ile Tekirdağ - Bağcılık Araştırma Enstitüsü tarafından Milli Koleksiyon Bağı oluşturulmuştur. Bu koleksiyon içerisinde farklı veya benzer morfolojik özelliklere sahip ancak aynı isimle adlandırılan çeşit grupları ile karşılaşılmaktadır. Bunlardan Kara (Siyah) üzümlerin ampelografik tanımlamalardaki yetersizlikler, milli gen kaynakları içerisinde çeşit karışıklıklarına neden olarak üretim aşamasında adına doğruluk yönünde sorunlara yol açmaktadır. Diğer taraftan bu gruplarda sinonim/homonim durumlarının ortaya konmaması milli koleksiyondaki genotip sayısının belirlenmesini engellemektedir.Bu tezde, Türkiye genelinde 32 ilden toplanıp Tekirdağ Milli Koleksiyon Bağı'na aktarılan toplam 56 Kara (Siyah) üzüm çeşidinin 20 SSR lokusu (VVS1, VVS2, VVMD5, VVMD7, VVMD21, VVMD24, VVMD27, VVMD28, VVMD31, ZAG21, ZAG47, ZAG62, ZAG64, ZAG79, ZAG83, ZAG112, VMC2c3, VVIb01, VMC2h4, VVIH54) ile moleküler karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda 2 benzer, 4 sinonim ve 5 homonim çeşide rastlanırken toplam Kara (Siyah) üzüm çeşit sayısı 50 olarak tespit edilmiştir. Araştırma sonucu bulunan genetik bulgular ?Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü? kurum projesi sonucu olarak (TÜBİTAK-KAMAG grubu, Proje no: 105G078) oluşturulmakta olan ?Türkiye Asma Gen Kaynakları Veri Tabanı? ile karşılaştırılarak ilişkilendirilmiştir. Kara üzüm çeşitlerinin SSR düzeyinde tanımlanmasına yönelik ilk olarak gerçekleştirilen bu araştırmada, elde edilen bulgular ileride yürütülecek diğer çalışmalara ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In order to identify and protect grapevine genetical potantial, National Colection Vineyard was created by Tekirdağ- Bağcılık Araştırma Enstitüsü. In this colection different or close featured but same named variety groups can be find out. Inadequacies of Black grapes? Ampelografic identifies causes accuracy production problems by doiıng variaty disturbance in national gene sources. On the other hand, unexposing synonymous/homonym cases in these groups, prevents to determine the count of genotype in national colection.In this labour, which accured with molecular characterisation of 20 SSR loco (VVS1, VVS2, VVMD5, VVMD7, VVMD21, VVMD24, VVMD27, VVMD28, VVMD31, ZAG21, ZAG47, ZAG62, ZAG64, ZAG79, ZAG83, ZAG112, VMC2c3, VVIb01, VMC2h4, VVIH54) of 56 Black grape varieties in total, which is collected from 50 provinces of Turkey and transfered to Tekirdağ Milli Koleksiyon Bağı, 2 identical, 4 synonymous and 5 homonimus found out. The genetical verities, found as a result of study, compared and correlated with ?Turkey Garapevine Gene Sources Data Base? which is being formed as a result of corporation project (TÜBİTAK-KAMAG group, Project number: 105G078) of ?Ankara Üniversity Biotechnology Institute?. The verificiations, which was found out in this study which was realizated as first time in SSR identification of Black grape varieties, will be the bases of new studies, which will be organised in feature.