Batı Akdeniz üzüm çeşitlerinin moleküler karakterizasyonu ve ülke asma kaynakları ile genetik ilişkisi
Molecular characterization of the Western Mediterranean grapevine germplasm and genetic relationship with country grapevine germplasm resources
  1. Tez No: 275458
  2. Yazar: ŞİRİN ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akdeniz Bölgesi iklim açısından erkenci sofralık üzüm çeşitleri için son derece uygun ekolojik koşullara sahip olup, bölge üretim ve alan yönünden, Ege Bölgesinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Bu çalışmada, Batı Akdeniz Bölgesi, Antalya ve Mersin illerinden Tekirdağ Milli Koleksiyon Bağı'na aktarılan 50 çeşit ile 3 referans çeşit olmak üzere toplam 53 üzüm çeşidinin (Vitis vinifera L.) 20 mikrosatelit markör (VVS1, VVS2, VVMD5, VVMD7, VVMD21, VVMD24, VVMD27, VVMD28, VVMD31, ZAG21, ZAG47, ZAG62, ZAG64, ZAG79, ZAG83, ZA112, VMC2c3, VVIb01, VMC2h4, VVIH54) kullanılarak genetik kimlikleri belirlenmiştir. Kullanılan 20 lokus da toplam allel sayısı 166 olarak belirlenmiştir. Genotipler arasında 4 homonim, 3 sinonim ve 1 homonim gruba rastlanmıştır. Araştırma sonucu bulunan genetik bulgular ?Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü? kurum projesi sonucu olarak (TÜBİTAK- KAMAG grubu, Proje no: 105G078) oluşturulmakta olan ?Türkiye Asma Gen Kaynakları Veri Tabanı? ile karşılaştırılarak ilişkilendirilmiştir. SSR markörler kullanılarak elde edilen bu araştırma sonuçları hem Antalya ve Mersin illeri hem de Akdeniz Bölgesi üzüm gen kaynaklarının tanımlanması yönünde bir ilk niteliğindedir. Bu tezde bulunan sonuçlar, Ülkesel Milli Koleksiyondaki çeşitlerin daha iyi tanımlanması, milli koleksiyondaki çeşit sayısının düzenlenmesi ve ıslah çalışmaları için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Mediterranean climate in the region early table grape varieties are suited to the ecological conditions of the region in terms of production and area, is ranked second, after the Aegean region. In this study, the Western Mediterranean Region, Antalya and Mersin province Tekirdağ National Collection Bond transferred to the 50 varieties with the three reference types of a total of 53 grape varieties (Vitis vinifera L.), 20 microsatellite markers (VVS1, VVS2, VVMD5, VVMD7, VVMD21, VVMD24, VVMD27, VVMD28, VVMD31, ZAG21, ZAG47, ZAG62, ZAG64, ZAG79, ZAG83, ZA112, VMC2c3, VVIb01, VMC2h4, VVIH54) using the genetic identity was determined. The total number of alleles in 20 loci used was determined as 166. Genotypes among yhe 4 homonym 3 synonym and 1 identical groups were found. Research results the genetic findings“Ankara University Biotechnology Institute”corporate project as a result of Turkey (TUBITAK-KAMAG group, Project no: 105G078) are formed as“Turkey Grapevine Genetic Resources Database”in comparison with have been associated. Using SSR markers and the results obtained in this research as well as the Mediterranean province of Antalya and Mersin region in the direction of a first identification of grape genetic resources in nature. The results reported here are important towards better characterization of the grape germplasm of the national collection and would aid future germplasm management of cultivar numbers and breeding efforts.