Hayvan kökenli salmonella ve shigella suşlarında çoklu antibiyotik direnci ve integron sıklığı
Multiple antibiotic resistance and integrons of salmonella and shigella from animals
- Tez No: 275462
- Danışmanlar: PROF. DR. K. SERDAR DİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Ankara ve çevresinde yaşayan kanatlı çiftlik hayvanlarından ve barınaklarda yaşayan köpeklerden izole edilen, Enterobactericeae familyasından olan salmonella ve shigella'nın temel antibiyotik gruplarına dirençlilik özellikleri belirlendi. Hedef bölgeye uygun olarak tasarlanan primerler ile integron yapıları incelendi. Çalışmada yüksek oranda streptomisine ve sulfonamide direnç saptandı. Salmonella suşlarının %47.1'i streptomisine ve %50'sinin sulfonamide dirençli olduğu ortaya konuldu. Shigellaların ise %53.6'sının streptomisine %46.4'ü sulfonamide dirençli olduğu saptandı. Salmonellalarda çoklu direnç oranı %32.35,shigellalarda ise %32.14 olarak bulundu. Salmonella suşlarının %35.29'unda ve Shigella suşlarının %35.71'inde sınıf 1 integraz geninin varlığı bulunmuştur. Çalışma sonucunda integron varlığı ile çoklu antibiyotik direnci arasında ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, resistance profiles of Salmonella and Shigella strains, isolated from chickens and dogs around Ankara region, multiple antibiotic resistance to particular antibiotic groups has investigated. With the primers which are designed for the specific regions, class I and class II integron structures has been studied.High resistance to streptomycin and sulfonamid has been detected. 47.1% of salmonella strains has been resistant to streptomycin and %50 to sulfonamid, and 53.6% of shigella strains has been resistant to streptomycin and 46.4% to sulfonamid. %32.35 of salmonella and 32.14 of shigella has multiple antibiotic resistance. 35.29% of salmonella and 35.71% of shigella strains contains class 1 integrase gene.It was concluded that, there is a relation between integron presence and multiple antibiotic resistance.