Biyoteknolojik yönden önemli tıbbi bitkiler ve bitkisel ürünlerde kalitenin belirlenmesi
Quality control of herbals and herbal products on biotechnologically important medicinal plants
  1. Tez No: 275473
  2. Yazar: SELİN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Silybum marianum tohumlarının doku kültürü ile kallusları üretilmiş ve kallusların esktraksiyonu sonucunda elde edilen ekstreler YBSK ile analiz edilmiştir. Oleuropein tayini ile ilgili olarak yaptığımız çalışmada farklı bölgelerden alınan Olea europaea (zeytin yaprağı) örneklerinin Avrupa Farmakopesi'ne göre ekstraksiyonu yapılarak, elde edilen ekstreler yine Avrupa Farmakope'sinde belirtilen yöntemle analiz edilmiştir. Camellia sinensis analizinde ise atıklarının değerlendirilmesi amacıyla ÇAY-KUR işletmelerinden alınan çay odası atıkları ve fırın lifleri Soxhlet apareyi kullanılarak su ile ekstre edilmiştir. Daha sonra elde edilen kuru tozdaki kateşin varlığı ve miktarı HPLC yöntemi kullanılarak standart yeşil çay yaprak ekstresi ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen ekstrede kateşin türevi bileşikler yüksek oranda saptanmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde; çayın işlenmesi sırasında oluşan fabrika atıklarının değerlendirilerek çay yaprak ekstresi elde edilebileceği, ilaç, gıda ve kozmetik endüstrisinde değerlendirilerek ekonomiye kazandırılabileceği kanısına varılmıştır. Kurutulmuş ve öğütütülmüş Melissa officinalis ve Rosmarinus officinalis yapraklarının Avrupa Farmakopesi'nde belirtilen yöntemler çerçevesinde ekstraksiyonu yapılmış ve elde edilen bu ekstreler UV spektrofotometresi kullanılarak yine Avrupa Farmakopesi'nde belirtilen yöntemler dahilinde rozmarinik asit yüzdesi analiz edilerek sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, callus tissues of the Silybum marianum seeds are produced with cell culture and the extracts which are obtained from extraction of Silybum marianum callus tissues, were analyzed by HPLC. Analysing of Olea europaea, olive leaves which are taken from different regions were extracted by according to the European Pharmacopeiae and the extracts were analyzed by the HPLC with the method indicated in European Pharmacopeiae. Camellia sinensis analysis, tea room wastes and oven fibers taken from ÇAY-KUR management with the aim of recycle tea wastes extracted with water using soxhlet aparey. The presence and amount of catechin in dry powder compared with standardized green tea extract by HPLC. In this extract catechin derivatives compounds determined in high rates. When the results were evaluated; tea leaves extract can obtained from factory waste formed during the proccessing of tea, and also these wastes can be used in food, drug and cosmetic industry, in this way they may contribute to the economy. Dried and powdered Melissa officinalis and Rosmarinus officinalis leaves are extracted according by specified methods of European Pharmacopeia and these extracts? rosmarinic acid percentage were analysed with UV Spectrophotometer by using European Pharmacopeia.