Investigation of chemopreventive and apoptotic characteristics of Turkish medicinal plant Rheum ribes
Türk tıbbi bitkisi Rheum ribes in kemopreventif ve apoptotik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 285602
  2. Yazar: PEMBEGÜL UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUDE İŞCAN, DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Rheum türleri anthracene içerdikleri için tıbbi yönden önemli bitkilerdir ve bu çalışmada Rheum ribes bitkisinden elde edilen özütlerin antioksidatif, sitotoksik apoptotik ve kemopreventif özellikleri incelenmiştir.R.ribes bitkisinin gövde ve köklerinden kuru toz örnekleri hazırlandı ve etil asetat, etanol ve su ile özütlendi. Özütlerin DPPH radikalini süpürme potensiyali ortaya çıkarıldı ve kimyasal bileşimleri toplam fenol (GAE) ve flavonoid (CAE) içeriklerinin kolorimetrik tayini ile ölçüldü.HL-60 hücreleri çeşitli ektre konsantrasyonlarında varlığında 72 saat kültüre edildi. Hücre canlılığı tripan mavisi ve XTT ile belirlendi. R. ribes HL-60 hüclerinin büyümesini konsantrasyona ve zamana bağlı olarak engellemiştir.R.ribes'in neden olduğu apoptosiz, fosfatidilserin eksternalizasyonunun akım sitometrisi ile belirlenmesi ile kanıtlanmıştır. Buna göre, yüksek dozda uygulanan özütlerin 72 saatte HL-60 hücrelerinin % 87'sinin normalden erken ya da geç apoptosoza geçmesiyle sonuçlandığı belirlenmiştir.R.ribes'in neden olduğu apoptosizin kısmen kaspaz-3 aktivasyonu ve western blot ile saptanan kaspaz-3 ekspresyonunun upregulasyonu ile olabileceği ile belirlenmiştir.Mitokondriden sitozol içine anlamlı miktarda sitokrom c salımı gözlemlenmiştir. mRNA ekspresyon analizinde Bax/Bcl-2 oranının arttığı görülmüştür. Ayrıca, apoptoz DNA merdiven ve TUNEL yöntemleri ile de belirlenmiştir.R.ribes'in kemopreventif etkisi CYP1A1 ve CYP1B1 gen ifadelerindeki ve GST enzim aktivitesinin CDNB'ye karşı değişimle belirlenmiştir. Sonuç olarak R.ribes'in belirtilen enzimlerde konsantrasyona bağlı etkiler yaptığı belirlenmiştir.Bu bulgular Rheum ribes bitkisinin HL-60 hücrelerinde kaspaza bağımlı hücre ölümü sergileyen potansiyel antioksidan ve antikanser özelliklerinin olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Rheum species are medicinally important plants due to the presence of anthracene derivatives and in this study antioxidative, cytotoxic, apoptotic and chemopreventive characteristics of R. ribes extracts were evaluated.R. ribes shoot and root dry powder samples were prepared and extracted with ethyl acetate, ethanol and water. The extracts were revealed to be a potential scavenger of DPPH radicals and the chemical composition of the extracts was quantified by colorimetric determination of total phenol (GAE) and flavonoid (CAE) contents.HL?60 cells were cultured in the presence of various concentrations of extracts up to 72 hr. R. ribes inhibited the survival of HL-60 cells in a concentration- and time-dependent manner, shown by trypan blue and XTT.R. ribes caused HL-60 cells apoptosis via formation of phosphatidylserine externalization, as evidenced by flow cytometry. Exposure of HL-60 cells to higher concentrations of extracts for 72 h resulted in a shift of 87% of the cell population from normal to the early/late apoptotic stage.The R. ribes induced apoptosis may be partially attributed to the activation of caspase-3 and up-regulation of caspase-3 expression was detected in western blot.The significant release of cytochrome c from the mitochondria into the cytosol was observed. The mRNA expression ratio of Bax/Bcl-2 was increased. The apoptosis was also demonstrated by DNA ladder and TUNEL.Chemopreventive effects of R.ribes were investigated at the gene level of CYP1B1 and CYP1A1, and GST enzyme activity against cDNB and concluded that R.ribes modulated activities of these enzymes generally at a time dependent level.These findings suggest that Rheum ribes exhibits potential antioxidant and anticancer properties by inducing caspase-dependent cell death in HL-60 cells.