İçbükey yüzey üzerine çarpan yarık jet akışında akış ve ısı geçişi
Flow and heat transfer in a slot jet iimpinging on a concave surface
  1. Tez No: 275503
  2. Yazar: EBRU ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada, yarı silindirik içbükey bir yüzey üzerine çarpan yarık hava jeti akışı ve ısı geçişi deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. İçbükey bir yüzeyde oluşan sınır tabaka ayrılmasını engelleyerek ısı geçişini artırmak ve ayrıca yüzeyde daha üniform bir soğutma elde etmek öngörülmüştür. Reynolds sayısının 6 farklı değerinde ve lüle-plaka uzaklığının 8 farklı değerinde hidrodinamik ve ısıl incelemeler yapılmıştır.Hidrodinamik çalışmada, farklı çalışma koşulları için çarpma yüzeyi üzerindeki basınç dağılımları elde edilmiştir. Durma noktası basınç katsayısının, çalışılan Reynolds sayısı değerlerinde H/W değeri azalırken arttığı görülmüştür. 2 ? H/W
Özet (Çeviri)
In this study, flow and heat transfer in a slot air jet flow impinging on semi-cylindirical concave surfaces were investigated experimentally and theoretically. Using a concave surface, it is aimed at increasing surface heat transfer and at obtaining a more uniform cooling by preventing the boundary layer seperation from the surface. For six different values of the Reynolds number and eight different values of the nozzle-plate distance, hydrodynamical and thermal characteristics were investigated.In hydrodynamic study, pressure distributions on the surface were obtained for varying working conditions. It was found that the pressure coeffient at stagnation point increased for all the Reynols numbers tested as the value of H/W decreases. It was also detemined that at small nozzle-to-plate spacings, such as 2 ? H/W