Yüksek boyutlu imge özniteliklerine dayalı ilgi bölgesi tespiti
High dimensional image features based interest region detection
  1. Tez No: 275511
  2. Yazar: MESUT GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAFİZ ARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Anahtar Kelimeler : İlgi Bölgesi, İlgin, Süzgeç, Maksimum Stabil, Desen, Detektör.Bu tezde çok sayıda bilgisayarla görme uygulamasında kullanılan ilgi bölgelerinin üst düzey imge özniteliklerine dayalı olarak tespit edilmesi önerilmektedir. Bu amaçla ilk olarak Maksimum Stabil Bölgeler yaklaşımı, imge noktalarının desen bilgisi kullanılarak genişletilmektedir. Değişik ölçek ve yönelimdeki süzgeçler ile imgenin evrişimi sonucunda elde edilen çok boyutlu piksel öznitelikleri kullanılarak etrafından daha farklı desene sahip imge bölgeleri çıkarılmaktadır. Maksimum Stabil Desenli Bölgeler (MSTR) olarak adlandırılan bu yöntemin yanı sıra desen bilgisine parlaklık ve renk bilgisi eklenerek Maksimum Stabil Birleşik Bölgeler (MSComR) yöntemi gerçekleştirilmektedir. MSComR yönteminde komşu piksellerin kenar uzaklıkları MSTR'dan farklı olarak desen, parlaklık ve renk uzaklıkları ağırlıklandırma yöntemiyle tespit edilmektedir.Literatürde kullanılan deney düzeneği ile önerilen yaklaşımların tekrarlanma ve eşleştirme oranları, sadece gri-ton ve renk bilgisi kullanan diğer çalışmalarla karşılaştırılmış ve özellikle farklı desen bilgisine sahip bölgeler içeren imgeler ile bulanıklık, bakış açısı, ışık ve JPEG sıkıştırma dönüşümü uygulanmış imgelerde daha yüksek performans oranları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Keywords : Interest Region, Affine, Filter, Maximally Stable, Texture, Detector.In this thesis, we propose to detect interest regions based on high level image features. For this purpose, Maximally Stable Extremal Regions (MSER) approach is extended using the texture information of image pixels. After the image is convolved with the filters of various scales and orientation, each pixel is represented by the responses to those filters. The regions with different textures than their vicinity are detected using high dimensional pixel features. This algorithm is named as Maximally Stable Texture Regions (MSTR). Besides MSTR, another algorithm which is called Maximally Stable Combined Regions (MSComR) is implemented with the combination of texture, intensity and color information. In MSComR, neighboring pixel edge distances are computed by weighting texture, intensity and color distances seperately.The proposed approaches are evaluated in terms of repeatibility and matching scores using an experimental setup in the literature. It outperfoms the intensity and colour based studies, especially in the images containing textured regions and in the images which are applied viewpoint change, blurring, lighting and JPEG compression transformations.