Sınır bilgisinden uzaysal piramit oluşturulmasına dayalı şekil betimleyicisi
Shape descriptor based on spatial pyramid applied bondary information
- Tez No: 275512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAFİZ ARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde sınır ve bölge bilgisini birleştirmeye yönelik yeni bir şekil betimleme yöntemi geliştirilmiştir. Önerilen yöntemde öncelikle şekil imgesindeki sınır noktaları Kerteriz Açıları İstatistiği ve Merkez Uzaklığı ile ifade edilir ve belirlenen gruplara nicemlenir. Sınır noktalarının koordinat bilgisini çeşitli ölçeklerde kodlamak amacıyla, uzaysal piramit oluşturulur. Elde edilen piramitteki her alt bölgede sınır nokta gruplarının histogramı çıkarılır. Histogramlar ölçeğe bağlı olarak ağırlıklandırılır ve tüm alt bölgelerdeki histogramlar birleştirilerek şekil betimleyicisi çıkarılır.Önerilen yöntem ilgi bölgesi betimleme ve el yazısı rakam tanıma problemlerinde test edilerek literatürde kabul görmüş diğer çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Deneylerin bir çoğunda daha başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a new shape description method which uses both boundary and region information, has been introduced. In this method, shape is described by using boundary based methods as BAS (Beam Angle Statistics) and Centroid Distance. According to the extracted information, boundary pixels are quantized intro groups. In order to include region information, spatial pyramid is applied to the shape and shape features are generated by using the histogram of the boundary pixel groups for every bin.This new method is tested in interest region description and handwritten digit recognition and compared with other methods which are widely used in literature.