Learning shape from focus
Odaklanmayla şekil öğrenme
  1. Tez No: 495123
  2. Yazar: MOHAMMAD AWAD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TARKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda bilgisayarlı görü ve iki boyutlu imgelerin görüntü işlenmesinde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir, iki boyutlu imge serilerden üç boyutlu sahne modellemesi gerçekleştirmek bu gelişmelerden biridir. Bu yöntemlerden biri lenste derinlik algısı oluşturmak için imgelerdeki odak dizilerini odak parametresiyle birleştirmeye dayanmaktadır. Bu çalışmada önerilen yöntem“Shape from focus”ve“shape from defocus”çalışmalarında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan, odak değerinin değişken olduğu imge dizilerini“light field”kullanarak elde eden bir yöntem sunulmaktadır. Sonraki aşamada, odak dizilerinden ve odak dizilerinin komşularından, farklı düzeylerdeki türevlerden oluşan odak ölçüsünü her piksele uygulayarak her piksel için farklı öznitelikler elde edilecektir. Bu özniteliklerin veri setine ait doğruluk tablosuyla birlikte kullanılmasıyla oluşturduğumuz yeni veri seti üzerinde makine öğrenme algoritmaları çalıştırarak yüksek bir kestirim oranı elde etmeyi hedeflemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Great achievements have been made into computer vision and the processing of 2D images taken by cameras, for example we can infer the 3D information of a scene by treating a collection of 2D images taken at that scene. One of those methods rely on focus cues in an image and relating them to the focus parameter of the lens to determine the third dimensions of the scene. We propose a method where we use a“Light Field”image set to produce a collection of images with varying focus parameters similar to those used in“Shape From Focus”and“Shape From Defocus”. We then apply our own set of measures consisting of focus cues of pixels and their neighborhoods, derivatives of images in different orders and directions and different focus calculations for the same pixel. By combining those attributes with the ground truth label, we create a dataset and process it with machine learning algorithms to estimate the depth with high accuracy.