Alt bantlarda ayrıştırma metotları ile uyarlanır dengeleme
Adaptive equalization using subband decomposition methods
  1. Tez No: 275516
  2. Yazar: İLKER SÖNMEZIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TAHİR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Uyarlanır dengeleyiciler, kanalın yol açtığı bozunumları gidererek, telefon ve radyo kanallarından, bant etkin bilgi göndermeyi mümkün kılmaktadırlar. Son 20 senedir üzerinde devamlı çalısılması sayesinde,uyarlanır dengeleyiciler genis ilgi duyulan ve kapsamlı bir konu haline gelmistir.Dengeleyici çesitleri arasında, girisinde En büyük olasılıklı Dizi Kestirimi uygulayan alıcılar en iyisidir fakat hesapsal yükleri çok ağırdır. Bir alt en iyi alıcı olarak gösterilen Karar Geri Beslemeli dengeleyiciler ise hesapsal yüke ek olarak, yanlıs karar geri beslenmesi durumunda ve yüksek saçıcılığa sahip kanallarda düsük performans vermektedir.Bu çalısmada, alt bantlarda dengeleme yapabilmek için üst örneklemeli ve kritik örneklemeli süzgeç bankaları kullanılmıstır. İki farklı alt bant uyarlamalı dengeleyici gerçeklenmistir. Dengelemeyi alt bantlarda icra etmenin maksatları: süzgeç bankalarının beyazlatıcı etkisinden, yüksek seviyede bozunuma yol açan kanallarda faydalanarak, dengeleyicinin hata performansını arttırmak ve asağı örneklenme sayesinde, alt bantlarda daha düsük güncellenme süratinde çalısılarak hesapsal ağırlığı azaltmaktır. Sistemde, Özyinelemeli En Az Kareler dengeleyicinin haricinde, alt bantlara yekpare olarak eklenen, öncel En Az Kareler kafes katsayılarını isleyen, Değiştirilmiş Çok Kanallı Ardışık İşlemli Kafes yapısı da kullanılmıstır. Kafes süzgeçlerinin modüler yapısı ve iyi sayısal özellikleri sayesinde alınan isaretin hatası özyinelemeli sıralı olarak eldeedilebilmektedir, ki bu dizinin her elemanı bir alt banda aittir. Bu sebeplerden ötürü, bu yapı Çok büyük Ölçekli Tümlevlerde kullanılabilir.Benzetimler, farklı spektral özelliklere sahip, üç değisik kanal üzerinde yapılmıstır. Üst örneklemeli alt bant sistemlerinde, alt bant isaretleri karmasık sayılı olarak, kritik örneklemeli sistemde ise gerçek değerli olarakkullanılmıstır. Bilgisayarda yapılan benzetimler, alt bant dengeleyicilerin, alısılagemis dengeleyicilere oranla daha iyi performansla çalıstığını göstermistir.
Özet (Çeviri)
Bandwidth-efficient data transmission over telephone and radio channels is made possible by the use of adaptive equalization to compensate the time dispersion introduced by the channel. Spurred by practical applications, a steady research effort over the last two decades has produced a rich body of literature in adaptive equalization.Among those basic equalizer types, the optimum receiver employs MLSE for detecting the information sequence from the samples of the demodulation filter. But realization of MLSE equalizer comes with a high price of computational complexity. And the same goes with the suboptimum receiver type, decision-feedback equalizer, which additionally shows performance degradation due to incorrect decisions fed back and the residual intersymbol interference, esp. on channels with severe distortion.In this study, real-valued oversampled and critically sampled filter banks which enable subband adaptive structures is presented. Two different subband-based linear equalizers are employed with the aim of improving the equalizers?error performance by exploiting the prewhitening effect that a filter bank has on the considerable spectral dynamics of a signal received through a severely distorting channel and decrease the computational cost by operating in decimated subbands at a considerably lower update rate. As well as transversal RLS equalizer, a modified version of multichannel sequential processing lattice structure which uses a priori least squares lattice parameters is conveyed to subband signals as a block application. Because of modularity and good numeric performance of lattice structure, wehave the ability of estimating error of received signal in array recursive way, providing that every value in this array can be mapped to its subband match. For these reasons, suggested filter is realizable with VLSI technology.Simulations over three channel models having different spectral characteristics are represented. Complex valued subband signals are used in oversampled subband decomposition method while real valued ones incritically sampled CMFB. Computer simulations indicate that subband-based equalizers outperform the conventional fullband linear equalizers.