Alt bant uygulamalarıyla yüksek çözünürlüklü radarlar ile hedef tanıma
Target identification with high resolution radar and subband applications
- Tez No: 275515
- Danışmanlar: PROF. DR. M.TAHİR ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Anahtar Kelimeler : TYAR ile Menzil Profili, ÖB/ÖBHO Süreçler, Ardışık İşlemeli Çok Kanallı Kafes Yapısı, Alt Bant, Güç Spektrum TahminiRadar, radyo sezim ve uzaklık belirleme ifadesinin kısa adıdır. Bu tanımıyla radar günümüz etkin elektromanyetik gözetleme işlevlerinin kapsamını belirtir. Bununla birlikte radar, artık, sezim ve uzaklık belirleme işlevlerine ilaveten diğer önemli işlevleri de bünyesinde barındırmaktadır. Modern yüksek çözünürlüklü radarlar seyir bilgilerini, yer haritalamayı, hedef tanımayı ve görüntülemeyi sağlarlar. Bu çalışmada bu tip radarların bir örneği olan Ters Yapay Açıklıklı Radar üzerinde durulmuştur.Ters Yapay Açıklıklı Radarlar, hedefi tespit sonrasında, menzil profili elde etme ve hedef görüntüleme olarak adlandırılan iki moddan birinde çalışırlar. Her iki çalışma modunda iki farklı yöntem kullanılır. Bunlardan ilki, hedefin yansıtıcılığına ilişkin verinin Fourier dönüşümünün alınmasına dayalıdırlar ve parametrik olmayan yöntemler olarak adlandırılırlar. Bu yöntemlerde, radarın kullandığı frekans bant genişliği ve gözlem açısı kısıtlayıcı etkenler olarak ortaya çıkarlar. Bu kısıtlayıcı etkenleri bertaraf edebilmek için ikinci bir yöntem kullanılır. Parametrik yöntemler olarak adlandırılan bu yöntemlerde, hedefin yansıtıcılığına ilişkin veri bir süreç olarak modellenir ve bu sürecin parametreleri tersine süzgeçleme ile öngörülmeye çalışılır. Tez kapsamında, yalnızca menzil profilinin elde edilmesi üzerinde durulmuştur.Bu tezde, hedefin yansıtıcılığını temsil eden özbağlanımlı ya da özbağlanımlı hareketli ortalamalı süreç parametrelerinin öngörümü için, en küçük kareler hata kriterini yineli olarak indirgeyen ve ardışık işlemeli çok kanallı kafes yapılarını kullanan yeni bir uyarlanır süzgeç önerilmiştir. Kafes süzgeçlerinin modüler yapısı ve her bir kademesinin aynı yapıya sahip olması çok büyük ölçekli bütünleşik devre olarak gerçekleştirilmelerine olanak sağlar. Tezde, hedeften dönen işaret önce tam bantta daha sonra da alt bantlarına ayrılarak işlenmiştir.Çalışmada yapay veri kullanılmış olup, menzil profili için tam bant ve alt bantlarda verinin işlenmesiyle elde edilen sonuçlar diğer yöntemler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Key Words : ISAR Range Profile, AR/ARMA Process, Sequential Processing Multichannel Lattice Stage, Subband, Power Spectrum EstimationRadar is an acronym of radio detecting and ranging. With this name, radar defines the scope of today?s active electromagnetic surveillance functions. Besides, radar now includes other important functions in addition to detection and ranging. Modern high resolution radars provide navigation information, ground mapping, target recognition and imaging. In this study, we specialize on Inverse Synthetic Aperture Radar which is an example of this kind of radars.Inverse Synthetic Aperture Radars have two mods: range profiling and target imaging after detection. For these mods, two different kinds of methods are used. One of them is based on the inverse Fourier transform of the data related to the target reflectivity, which are named as nonparametric methods. Within this method, frequency bandwidth used by radar and viewing angle, are faced as restricting factors. The second method is used to overcome these restrictions. Within this method, which is named as parametric method, data related to the target reflectivity is modelled as a process and then the parameters of this process are tried to be estimated by inverse filtering. In the scope of the this study we just handle to obtain the range profile.In this study, we suggest a new adaptive estimation filter which uses recursive least squares and sequential processing multichannel lattice stages for estimation of the parameters of the autoregressive or autoregressive moving average process, which represents the target reflectivity. The modularity of the lattice filters and the same structure that each stage have, provides an opportunity to realize them with very large scale integration techniques. In the study, signal which is reflected by the target, first processed in full band and then in subbands.In this study, we used synthetic data. The results which are obtained for range profile by processing data in full band and subbands are compared with the other methods.