Biyodizel ürtiminde adsorban maddelerin rolünün incelenmesi
Investigation of the role adsorbent of biodiesel production
  1. Tez No: 275527
  2. Yazar: ZERRİN ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Biyodizel üretimi yağın katalizör eşliğinde metil alkol ile yağ asidi metil esteri oluşturması şeklinde gerçekleşir. Sonra biyodizel fazı, gliserin fazından ayrılır. Biyodizel fazı içinde bulunan safsızlıkları (gliserin, su, sabun, metanol vb.) gidermek için su ile yıkanır ve kurutma işlemi yapılır. TSE EN14214 standardına uygun biyodizel elde etmek için yıkama işlemi yerine uygun adsorbanlar kullanılarak, safsızlıkların giderilebileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada yıkama ve kurutma işlemi yapılmadan biyodizel adsorban ile muamele edilmiştir. Çalışmalarda farklı adsorbanlar kullanılarak en uygun adsorbanın geliştirilmesine çalışılmıştır. Denemelerde magnesol, talk, tonsil, sentezlenen silikajel ve farklı kimyasallar kullanılmıştır. Biyodizelin adsorban ile muamelesi sonrasında analizler yapılarak adsorbanın etkisi incelenmiştir. Çalışmalar da sentezlenen silikajel temelli adsorban maddenin kullanılabilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The production of biodiesel occurs as a result of the formation of fatty acid methyl ester through the combination of oil and methyl alcohol accompanied by a catalyst. Then, the phase of biodiesel is separated from the glycerin phase. Biodiesel phase is washed with water to remove the impurities (glycerin, water, soap, methanol, etc.) contained in it and the drying process is carried out. . In order to achieve a biodiesel conforming to the TSE EN14214 standard, the use of adsorbents to replace washing to remove the impurities was thought to be effective. In this process, the biodiesel was treated with adsorbents without the washing and drying process. Throughout the studies, the most suitable adsorbent was tried to be develop using different adsorbents. Magnesol, talc, tonsil, synthesized silica gel and different chemicals were used in the course of the experiments. The effects of adsorbents were investigated through analyses after the treatment of biodiesel with adsorbents. The silica gel-based adsorbent material synthesized in this study was observed to be suitable for the target purpose.