Yeni ürün geliştirme projelerinde çoklu faaliyet çakıştırmalı durum için çizelgeleme
Scheduling of new produt development project including multiple activity overlapping
  1. Tez No: 275535
  2. Yazar: ESRA KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZVAN EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yeni ürün geliştirme projelerinde ürünün müşteriye bir an önce sunulması, daha yüksek satış miktarı sağlanabilmesi ve fiyat avantajı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle, yeni ürün geliştirme projelerinde (YÜG) bitiş sürelerinin kısaltılabilmesi için bir takım teknikler önerilmiştir. Bu çalışmada, iyi planlandığı takdirde proje bitiş süresini kısalttığı bilinen ve bu amaçla en çok kullanılan tekniklerden biri olan faaliyetlerin üst üste çakıştırılması uygulamasını içeren bir proje çizelgeleme ve kaynak tahsisi modeli ortaya konmuştur. Geliştirilen model, kaynak kısıtları ve faaliyetler arasındaki öncelik ilişkilerini dikkate alarak proje bitiş süresini en küçükleyecek şekilde faaliyetleri çizelgelerken aynı zamanda yeniden çalışma miktarını dikkate alarak proje bitiş süresini en küçükleyecek üst üste çakıştırma miktarını da belirlemektedir.Ele alınan problemin çözüm karmaşıklığının olması nedeniyle, farklı ağ karmaşıklığı, kaynak kısıtılılığı, ve faaliyet sayısına sahip projeler için problemi makul sürelerde çözebilecek Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO) temelli bir yaklaşım geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritmada, parçacıkların temsil edilmesinde öncelik temelli gösterim kullanılmıştır. Parçacıkların çizelgeye dönüştürülmesi içinse probleme uyarlanmış yani üst üste çakıştırmaya imkan verecek şekilde güncellenmiş seri çizelge oluşturma planı kullanılmıştır. Geliştirilen sezgisel yöntem, farklı ağ karmaşıklığı, kaynak kısıtlılığı ve proje büyüklüğüne sahip proje ağları ile test edilmiştir. Ayrıca, bir elektronik ürün geliştirme projesi için farklı alt seviye faaliyet duyarlılığı ve üst seviye faaliyet gelişim parametresi değerleri dikkate alınarak bir senaryo analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Faster time to market for new products is important to gain price advantage and higher sales volume. Therefore, many techniques have been suggested to reduce project duration. Activity overlapping is commonly regarded as the most promosing strategy to reduce product development times In this study, a mathematical model is proposed for scheduling new product development (NPD) projects, which includes calculating optimal overlap duration between predetermined design activities, taking into account rework duration. The mathematical model aims to minimize project duration considering resource and predecence constraints and also optimal overlapping strategy.Since the problem is known as NP-hard problem, a Particle Swarm Optimization (PSO) based approach is proposed to solve the problem for the projects having different number of activity, network compexity and resource strength. Activities priorities for scheduling are represented by particles and revised serial scheme including overlapping is utilizied to transform the particle-represented priorities to a feasible schedule according to the precedence and resource constraints. The algorithm is tested using test problems which have different number of activity, network complexity and resource strength. Also, a scenario analysis is conducted taking into account downstream activity sensivity and upstream activity evolution parameter for an electronic product development project.