Çukurova'da mısır ekim alanlarında yaygın olarak kullanılan herbisitlerin etkili minimum dozlarının saptanması
Determination of effective minimum doses of herbicides commonly applied in maize fields in Çukurova
- Tez No: 275536
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NEZİHİ UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu çalışma, Çukurova'da mısır ekim alanlarında sorun olan yabancı otlara karşı yaygın olarak kullanılan foramsulfuron, nicosulfuron ve 2,4-D amin etkili maddeli herbisitlerin yabancı ot türlerine göre etkili minimum dozlarının (ED90) belirlenmesi amacıyla 2007-2008 yıllarında, saksı ve tarla koşullarında yürütülmüştür. Saksı denemelerinde, foramsulfuron etkili maddeli herbisit, Amaranthus retroflexus L. (Kızıl Bacak), Xanthium strumarium L. (Domuz Pıtrağı), Sorghum halepense (L.) Pers. (Kanyaş) ve Echinochloa colonum (L.) Link (Benekli Darıcan)'a, nicosulfuron etkili maddeli herbisit, A. retroflexus, S. halepense ve E. colonum'a ve 2,4-D amin etkili maddeli herbisit ise, A. retroflexus'a karşı kullanılmıştır. Saksı denemeleri sonucunda elde edilen bitki kuru ağırlıkları kullanılarak, doz-tepki eğrileri çizilmiş ve bu eğriler yardımı ile yabancı otların mücadelesinde % 90 (ED90) oranında başarı sağlayan etkili minimum dozlar belirlenmiştir. Yapılan tarla denemeleri sonucunda ise, etkili minimum dozlardan foramsulfuronun 4,05 g e.m./da dozu X. strumarium hariç, nicosulfuronun 4,4 g e.m./da dozu ve 2,4?D amin'in 90,0 g e.m./da dozu uygulandıkları bu yabancı otları kontrol etmede (% 90 ? ) başarılı bulunmuştur. Ancak, tarla koşullarında mısır tane verimi (kg/da) ve bin tane ağırlığı (g) göz önüne alındığında denemeye konu olan yabancı otlar için hesaplanmış olan etkili minimum dozlardan, foramsulfuronun 4,05 g e.m./da dozu ve nicosulfuronun 4,4 g e.m./da dozu başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in pot and field experiments in 2007 and 2008 to determine effective minimum doses (ED90) of herbicides with active ingredients of foramsulfuron, nicosulfuron and 2,4-D amin and commonly used against weeds which cause problems in maize fields in Çukurova. In pot experiments, the herbicide with the active ingredient of foramsulfuron was applied against Amaranthus retroflexus L. (Kızıl Bacak), Xanthium strumarium L. (Domuz Pıtrağı), Sorghum halepense (L.) Pers. (Kanyaş) and Echinochloa colonum (L.) Link (Benekli Darıcan); the herbicide with the active ingredient of nicosulfuron was applied to A. retroflexus, S. halepense and E. colonum, and the herbicide with the active ingredient 2,4-D amin was applied against A. retroflexus. Dose-response curves were drawn using plant dry weight in pot experiments and effective minimum doses yielding a success rate of 90 percent were determined using these curves. In field experiments, of the effective minimum doses, the 4,05 g a.i./da dose of foramsulfuron, except for X. strumarium, the 4,4 g a.i./da dose of nicosulfuron and the 90,0 g a.i./da dose of 2,4-D amin were found to be successful (90 % ?) in controlling the weeds against which they were applied. However, among effective minimum doses calculated for weeds in the experiments, 4,05 g a.i./da dose of foramsulfuron and 4,4 g a.i./da dose of nicosulfuron were found to be successful in terms of maize grain yield (kg/da) and thousand grain weight(g).