İkinci trimester maternal serum biyokimyasal markır düzeylerinin gebelik sonuçlarıyla olan ilşikilerinin karşılaştırılması
Comparison of the relationship between second trimester maternal serum biochemical marker levels and pregnancy outcomes
  1. Tez No: 815847
  2. Yazar: FERAH KAZANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YANIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Down Sendromu, Nöral Tüp Defekti Matemal serumda alfa-feto protein (AFP), human koryonik gonadotropin (hCG) ve ankonjuge estriol (uE3) ölçümüne dayanan üçlü tarama testi en yaygın olarak kullanılan Down Sendromu tarama testidir. Yalancı pozitiflik oranı %5 ile sabit tutulduğunda 35 yaşın altındaki gebelerde bu testin Down Senndromu saptama oranı %57-%67 olarak bildirilmiştir. İkinci trimester üçlü tarama testi ile Down sendromu haricinde diğer bazı kromozomal anomIilerin ve açık nöral tüp defektlerinin taranması da mümkündür. İkinci trimester üçlü tarama testindeki markırlann fetal anöploidi dışında bazı gebelik komplikasyonlannı da predikte edebildiği öne sürülmüştür. Ultrasonografi ve amniyosentez sonuçlannın matemal serum AFP (MS-AFP) yüksekliğini açıklayamadığı olgularda preterm doğum, intrauterin gelişme geriliği/kısıtlılığı (IUGG), preeklampsi, ablasyo plasenta risklerindeki artış görülmüştür. Amacımız, üniversitemizde rutin olarak yapılan üçlü tarama testinin Down Sendromu saptamadaki sensitivite ve spesifisitesini ortaya koymak, üçlü tarama testindeki tek tek markır düzeylerinin kendi gebe populasyonumuzdaki kötü perinatal sonuçları öngörmedeki yerini belirlemek ve kendi bulgulanmızın literatür sonuçlanyla korelasyonunu irdelemektir. Çalışmaya Mayıs 1997-Ocak 2004 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıklan ve Doğum polikliniğinde takip edilen ve ikinci trimester üçlü tarama testi yapılmış olan 1911 gebe dahil edildi. Aynca üçlü tarama testi yapılmadan direk olarak amniyosentez yapılan gebelerin verileri de incelendi. Çalışmaya katılanların %94.9 'u spontan gebeliği varken,%2.4'ünde ovulasyon indüksiyonu,ve/veya intrauterin inseminasyon, %2,7 oranında ise invitro fertilizasyon (IVF) veya intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) gebeliği mevcuttu. 1819 gebeye 15-20 haftalar arasında üçlü tarama testi yapılmıştı (1819/1911=%95,l). Çalışmamızda AFP, hCG ve uE3 2: 2 MoM olanlar yüksek, < 0,75 MoM olanlar ise düşük değerler olarak kabul edildi. Sonuçlar:Matemal serum AFP düzeyi yüksek (2,2 MoM) olan olgularda, normal sınırlarda (0,75-1,99 MoM) olan kontrol grubuna göre, gestasyonel diabet, preterm doğum ve PPROM gelişimi anlamlı olarak daha fazla bulundu (p0,05). Matemal serum hCG düzeyi yüksek (2,2 MoM ) olan grupta, normal sınırlarda (0,75-1,99 MoM) olan kontrol grubuna göre, gestasyonel diabet, preeklampsi, IUGG ve oligohidramnios gelişimi anlamlı olarak daha fazla izlenirken(p0.05). Matemal serum uE3 düzeyi yüksek( 2,2 MoM) olan grupta, normal sınırlarda (0,75-1,99 MoM) olan kontrol grubuna göre IUGG gelişimi anlamlı olarak daha fazla bulunurken, gestasyonel diabet, preekJamsi. preterm doğum, oligohidramnios, PPROM ve plasenta dekolmanı gelişimi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark mevcut değildi (p>O.0 5).İkinci trimester üçlü tarama testinde Down sendromu riski yüksek (2:1/250) olan grupta, riski düşük ( 0,05).Merkezimizde yapılan ikinci trimester üçlü tarama testinin Down sendromunu yakalamadaki sensitivitesi %40, spesifisitesi %80 olarak hesaplandı (yalancı pozitiflik %19).İkinci trimester matemal serum AFP 2,5 MoM ve üzerinde olduğunda, NTD'li vakaları tespit etmedeki sensitivitesi %100, spesifisitesi %99 olarak saptandı (yalancı pozitiflik %0,7).
Özet (Çeviri)
The triple screening test, based on the measurement of alpha-feto protein (AFP), human chorionic gonadotropin (hCG) and unconjugated estriol (uE3) in maternal serum, is the most commonly used Down Syndrome screening test. The Down Syndrome detection rate of this test in pregnant women under the age of 35 has been reported to be 57%-67% when the false positivity rate is held constant at 5%. Other chromosomal anomalies and open neural tube defects can be screened for with the second trimester triple screening test in addition to Down syndrome. It has been hypothesized that pregnancy issues other than fetal aneuploidy can be predicted using the indicators in the second trimester triple screening test. Preterm birth, intrauterine growth restriction/restriction (IUGR), preeclampsia, and placental abruption risks increased when amniocentesis and ultrasonography results could not explain the raised maternal serum AFP (MS-AFP). Our goals are to assess the triple screening test's sensitivity and specificity for detecting Down syndrome at our university, to identify the role that each marker level plays in the test's ability to predict adverse perinatal outcomes in our own pregnant population, and to compare our findings to those from the literature. The study comprised 1911 pregnant women who underwent a second trimester triple screening test and were monitored at the Başkent University Faculty of Medicine, Gynecology and Obstetrics outpatient clinic between May 1997 and January 2004. The information of expectant women who underwent an amniocentesis without first undergoing the triple screening test was also analyzed. While 94.9% of research women became pregnant naturally, 2.4% had ovulation induction and/or intrauterine insemination, and 2.7% experienced pregnancies through in vitro fertilization (IVF) or intracytoplasmic sperm injection (ICSI). On 1819 pregnant women between the ages of 15-20 weeks, a triple screening test was administered (1819/1911=95.1%). In our study, levels of AFP, hCG, and uE3 2: 2 MoM were regarded as high values, while those of 0.75 MoM were considered as low values. Results: In cases with high maternal serum AFP levels (2.2 MoM) compared to the control group with normal limits (0.75-1.99 MoM), PPROM, gestational diabetes, and preterm birth were all significantly more likely to appear (p 0.05)., but no statistically significant variation was found in the onset of preeclampsia, IUGG, oligohydramnios, or placental abruption (p>0.05). While there was no statistically significant difference in the occurrence of preterm birth, PPROM, or placental abruption (p>0.05), the development of gestational diabetes, preeclampsia, IUGG, and oligohydramnios was significantly more common in the group with high maternal serum hCG levels (2.2 MoM) than in the control group with normal limits (0.75-1.99 MoM). While the development of IUGG was significantly higher in the group with high maternal serum uE3 levels (2.2 MoM) compared to the control group with normal limits (0.75-1.99 MoM), gestational diabetes, preeclampsia, preterm birth, oligohydramnios, PPROM and there was no statistically significant difference in terms of the development of placental abruption (p>0.0 5). In the second trimester triple screening test, there was no statistically significant difference in the development of gestational diabetes, IUGG, PPROM, preterm birth, or oligohydramnios; however, the development of preeclampsia was significantly higher in the group with a high risk of Down syndrome (>1/250) (p0.05). The second trimester triple screening test used in our center was found to have a 40% sensitivity and an 80% specificity (false positive rates were 19%) for diagnosing Down syndrome. Maternal serum AFP was reported to have a 99% specificity (false positivity 0.7%), 100% sensitivity for diagnosing NTD cases when it was 2.5 MoM and above in the second trimester.