F/R formundaki serbest Lie cebirlerinin test rankı
Test rank of free Lie algebras of the form F/R
- Tez No: 275550
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME EKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada serbest Lie cebirleri için Magnus Gömmesini tanımladık ve Fox türevlerinin bazı özelliklerinden kısaca bahsettik. Daha sonra bazı serbest Lie cebirlerinin test rankını hesapladık. F rankı n>=2 olan bir serbest Lie cebiri ve R, F nin bir ideali olmak üzere F/R' nün R/R' üzerinde birim olan her IA-endomorfizminin, R/R' cebirinin bir elemanı tarafından belirlenen bir iç otomorfizm olduğunu gösterdik. Bu sonuçtan hareketle F/gama_k(F)' Lie cebirinin test rankının n-1 olduğunu gösterdik. Daha sonra R, F nin F/R serbest polinilpotent Lie cebiri olacak şekildeki bir ideali olmak üzere, F/R' Lie cebirinin test rankının n-1 olduğunu ve ayrıca rankın 2 olması durumunda F/[R',F] Lie cebirinin test elemanlarına sahip olduğunu gösterdik. Bunlara ek olarak serbest abelyen çarpımın test rankını hesapladık ve son olarak serbest nilpotent Lie cebirlerinin test rankının 1 ya da 2 olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
n this thesis we define Magnus Embedding for free Lie algebras and mention briefly some properties of Fox derivatives. Afterwards, we calculate the test rank of some free Lie algebras. Let F be a free Lie algebra of rank n>=2 and R be an ideal of F. We show that an endomorphism of the algebra F/R?, which acts identically on R/R?, is an inner automorphism induced by some element of R/R?. Based on this result, we show that the test rank of the Lie algebra F/gama_k(F)? is n-1. After that we show the test rank of the Lie algebra F/R? is n-1 while R is an ideal of F such that F/R is free polynilpotent Lie algebra. Morever, we show the Lie algebra F/[R?,F] have test elements while rank is 2. In addition, we calculate the test rank of the abelyen product and finally, we show that the test tank of a free nilpotent Lie algebra is 1 or 2.