Unified power quality conditioner: Design, simulation and experimental analysis
Birleştirilmiş güç kalitesi düzenleyici: Tasarım, simülasyon ve deneysel analiz
  1. Tez No: 275551
  2. Yazar: AHMET TEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Güç kalitesi problemi gerilim ve/veya akımın nominal sinüs dalga formundan sapması olarak tanımlanabilir. Güç kalitesi problemleri genellikle gerilim düşümleri/yükselmeleri ve harmonikli akımlar ile ilgilidir. Güç kalitesi problemlerine çözüm getiren Özel Güç Donanımları son yıllarda büyük bir önem kazanmıştır. Birleştirilmiş Güç Kalitesi Düzenleyici (BGKD) bu donanımlardan biridir ve hem akım hem de gerilim kalitesi problemlerini eş zamanlı olarak azaltır.Bu çalışmada, gerilim düşümü/yükselimi ve akım harmoniklerini azaltmak amacıyla BGKD ve yeni bir BGKD topolojisi olan Açık BGKD tasarlanmış, modellenmiş ve deneysel olarak kurulmuştur. BGKD, Dinamik Gerilim İyileştiricisi (DGİ) ve Aktif Güç Filtresinden (AGF) oluşmaktadır. DGİ için Gelişmiş-Faz Kilitlemeli Döngü yöntemi tabanlı bir gerilim kompanzasyon yöntemi ve gerilim düşümü/yükselmesini tespit etmek amacıyla yeni bir hata tespit yöntemi sunulmuştur. AGF kontrolcüsünde, Anlık Reaktif Güç Teorisi dengesiz ve harmonikli besleme gerilimlerinde en iyi çalışacak şekilde iyileştirilmiştir. Laboratuvar testleri için Sayısal Sinyal İşlemci tabanlı 6 kVA, 230Vfaz-faz BGKD ve Açık BGKD prototipleri geliştirilmiştir. Amaçlanan BGKD ve Açık BGKD, kaynak geriliminde meydana gelen gerilim düşümü/yükselimini dengeler ve hassas yük gerilimini 0.9-1 birim değerde ve ayrıca harmonikli yük akımlarını yok ederek kaynak akımını (Toplam Harmonik Bozulma, THB), THB
Özet (Çeviri)
Power quality (PQ) problem can be defined as the deviations of the voltage and/or current from the nominal sine wave. PQ problems generally concern with voltage sags/swells and harmonic currents. Custom Power (CP) devices that mitigate these power quality problems have gained more attention in the recent decades. Unified Power Quality Conditioner (UPQC) is one of the CP devices and it mitigates both load current and supply voltage problems, simultaneously.In this study, UPQC and a new topology of UPQC namely OPEN UPQC are designed, modeled and setup experimentally to mitigate voltage sag/swells and harmonic currents. UPQC consists of Dynamic Voltage Restorer (DVR) and Active Power Filter (APF). An improved voltage compensation controller and new sag/swell detection method based on Enhanced Phase Locked Loop (E-PLL) are presented for DVR. Traditional Instantaneous Reactive Power Theory (IRPT) is optimized for APF control algorithm to compensate harmonic load current under unbalanced and distorted supply voltages. Digital Signal Processor based 6 kVA, 230Vline-lineUPQC and OPEN UPQC prototypes have been developed for laboratory tests. UPQC and OPEN UPQC with proposed controller algorithms effectively compensates the sag/swell in supply voltage by keeping the load voltage amplitude at 0.9-1 per unit and eliminates the load current harmonics by keeping supply current at 5%