Bazı dönüşüm yarıgruplarının doğurayları ve rankı
Some transformation semigroup's generators and ranks
  1. Tez No: 275556
  2. Yazar: FATMA ÇİNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRULLAH AYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Doğal sıralı X kümesi üzerindeki tüm tam dönüşümlerin yarıgrubunu Tn ile, ve tüm kısmi dönüşümlerin yarıgrubunu PTn ile gösterelim. Biz bu tez de PTn nin elemanlarını çarpanlara ayıran bir algoritma verdik. Bu algoritmayı kullanarak tüm kısmi dönüşümler yarıgrubu için bazı doğuray kümeleri elde ettik.Tn in tüm sıra koruyan elemanlarının oluşturduğu yarıgrubu On ve PTn 'nin tüm kısmi sıra koruyan elemanlarının oluşturduğu yarıgrubunu POn ile gösterelim. Ayrıca bu algoritmayı kullanarak On ve POn yarıgrupları için bazı doğuray kümeleri elde ettik.
Özet (Çeviri)
Let PTn and Tn denote the semigroups of all partial transformations semigroup and of all transformations semigroup on the natural ordered set X , respectively. In this thesis we give an algorithm to obtain a factorization of the elements of PTn . We use this factorization to obtain information about generating sets for the semigroup of all partial transformations semigroup.Let On denote the semigroup of all order-preserving elements of Tn , and let POn denote the semigroup of all partial order-preserving elements of PTn. . We also use this factorization to obtain information about generating sets for On and POn .