Computer simulation for series hybrid electrical vehicle
Hibrit elektrikli araçlar için bilgisayar modelleme ve simulasyonu
- Tez No: 275566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yükselen yakıt ve montaj fiyatlarıyla birlikte çevresel kaygılar, daha temiz vesürdürülebilir enerji çözümlerini talep ettirmiştir. Şu anki ulaşım çevre kirliliğiyaratmakta ve çok büyük oranda da enerji tüketimi oluşturmaktadır. Burada sunulançalışma hibrit elektrik otobüslerindeki çekiş sisteminin optimizasyonu veevaluasyonuyla ilgilenmektedir. Bu çalışma, ölçümlerle doğrulanan analitiksimülasyon modellerine dayanmaktadır. Bu tezin konusu aracın güç ihtiyacını içtenyanmalı motor ve elektrik depolama ünitesi gibi farklı kaynaklardan karşılayarakuzun vadede yakıt tüketimini en düşük seviyeye indirmektir. Bu problemi çözmekiçin sistemdeki elemanların verim karakteristiklerinin bilinmesi ve kullanılmasıgerekmektedir. Hibritlerin avantajı ise elektrik depolama ünitesinin ekstra serbestlikderecesi sayesinde tahrik sistemi elemanlarının verimliliklerinin yüksek olduğuişletim bölgelerinde çalıştırılabilmeleridir. Sürücü tarafından gelecekte talep edilecekgüç değerlerinin tahmininin zor olması en iyi yapma problemini güçleştirmektedir.Bu tezde hesaplamalarında kullanılmak üzere gelecek tahminleri yapılmaktadır. Güçakışlarının kontrolü, gelecek hız tahminleri ve verimli işletim bölgelerinin kullanımıyakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
With increasing oil price and mounting environment concerns, cleaner andsustainable energy solutions have been demanded. At present transportationconstitutes a large portion of the energy consumed and pollution created. The workpresented here deals with evaluation and optimisation of the tractive system in hybridelectric buses. The work is based on analytical simulation models that are verifiedvia measurements. The subject of this thesis is the control of the load distributionbetween the power sources in the hybrid electric powertrain. The control problem isto choose the distribution of power from the electric buffer and primary power unitthat minimizes the fuel consumption in the long run. To solve this problem theefficiency characteristics of the components in the powertrain must be considered. Itis the advantage of hybrids to have the extra degree of freedom because of the bufferso that the primary power unit can be driven independent of the transient tractiondemand of the vehicle powertrain. Using a simple model of the power flows, energylevels and a regression model of the future driving, the resulting policy minimizesthe expected fuel consumption with respect to the prediction model of the futuredriving conditions.