Seri hibrit elektrikli aracın modellenmesi ve bulanık mantık kural tabanlı enerji yönetim stratejisinin uygulanması
Modeling of series hybrid electric vehicle and design of a fuzzy rule based energy management strategy
- Tez No: 384851
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÖKAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, seri hibrit elektrikli aracı oluşturan elemanlar ve araç Matlab&Simulink ortamında modellenmiştir. Seri hibrit elektrik aracın boylamsal hız kontrolü yapılmıştır. Tüm sistem modellendikten sonra, aracın çalışma modlarının her birisi için enerjinin ne kadarının içten yanmalı motordan, ne kadarının bataryadan sağlandığı, ne kadarının bataryada depolandığı, elektrik makinasının frenleme esnasında araç kinetik enerjisinin ne kadarını bataryaya şarj ettiği hesaplanmıştır. Yakıt tüketimini azaltmak için bulanık mantık kural tabanlı güç yönetim algoritması geliştirilmiştir. NEDC sürüş çevrimi kullanılarak, sadece içten yanmalı motor çalıştırıldığında harcanan yakıt ile güç dağılım kontrolüne dayalı sistemin çalıştırılması sonucu harcanan yakıt miktarı, simülasyon sonuçlarına bağlı olarak karşılaştırılmış ve bu sonuçlar analiz edilmiştir.Sonuç olarak, geliştirilen enerji yönetim stratejisine bağlı seri hibrit elektrikli aracın, yakıt tasarrufu bakımından konvansiyonel araçlara göre elde ettiği üstünlük görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the components, which composed of series hybrid electric vehicle, and the vehicle are modeled in Matlab&Simulink environment. The longitudinal speed control of the series hybrid electric vehicle is made. After modeling full hybrid system, it is calculated for each operating modes, how much energy is supplied from internal combustion engine and battery, how much energy is strored in battery, how much kinetic energy of the vehicle is regenerated during braking from electrical machines. To decrease the fuel consumption, the fuzzy logic rule-based energy management algorithm is developed. By using NEDC, it is compared with the amount of consumed fuel, when only internal combustion engine runs, and the amount of consumed fuel, when the power distribution control based hybrid system runs, according to the simulation results and these results are analyzed.In conclusion, it has been understood, which the developed energy management strategy based series hybrid electric vehicle is more economic in terms of fuel consumption, than the conventional vehicles.