Tekerlek motorlu seri hibrit elektrikli araçlar için kontrol algoritmalarının geliştirilmesi
Development of control algorithms for series hybrid electric vehicles with wheel motors
  1. Tez No: 293959
  2. Yazar: ALİ ERSİN BULGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÖKAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Artan petrol fiyatları ve çevre kirliliği konusundaki endişeler, otomotiv endüstrisini farklı enerji kaynaklarını kullanmaya itmiştir. Bu kaynakların en önemlilerinden biri elektrik enerjisidir. Fosil yakıt ve elektrik enerjisinin birlikte kullanıldığı hibrit elektrikli araçların kullanımı günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Bu araçların teknolojik olarak geliştirilmesi ve performanslarının artırılması, araçta kullanılan bileşenlerin geliştirilmesi ile orantılı olmaktadır. Bu çalışmada, tekerlek motorların kullanıldığı bir seri hibrit elektrikli araç modeli bilgisayar ortamında oluşturulmuş ve aracın performansı tek çekiş motorlu seri hibrit elektrikli araç ve konvansiyonel araç ile karşılaştırılmıştır. Benzetimler sonucunda, tekerlek motorlu seri hibrit elektrikli aracın, karşılaştırılan araçlara oranla yakıt tüketiminin daha düşük, verimliliğinin ise daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Concerns regarding increasing oil prices and environmental pollution have urged automotive industry to use alternative sources of energy. Electrical energy is an important one of these sources. Hybrid vehicles, in which fossil fuel and electrical energy is used, is getting quite widespread nowadays. Technological development and performance increase of these vehicles is proportional to the development of vehicle components. In this study, a series hybrid electric vehicle consisting wheel motors is modeled in computer environment and vehicle performance is compared with a series hybrid vehicle consisting single traction motor and a conventional vehicle. Simulation results show that in relation to other vehicles, series hybrid electric vehicles with wheel motors decrease fuel consumption and increase efficiency.