Mimari fotogrametri yöntemlerinin rölöve çalışmaları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of architectural photogrammetry methods in terms of survey studies
  1. Tez No: 275576
  2. Yazar: ELİF ŞULE BALTACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezin amacı rölöve çalışmalarında mimari fotogrametri yöntemlerinin kullanımını değerlendirmek ve uygulamalarda kullanılması gereken doğru yöntemlerin seçimini sağlamaktır. Bu çalışma, fotogrametri kavramı ile disiplinler arası ilişkileri, mimari fotogrametri yöntemlerinin rölöve çalışmalarında değerlendirilmesini, kültür varlıkları tespitinde mimari fotogrametri yöntemleri ile geleneksel ve modern tüm yöntemlerin karşılaştırılmasını kapsamaktadır.Bu bağlamda yöntemlerin performans değerlendirmeleri yapılmış ve yöntemleri kullanacak olan uzmanlar için yöntem stratejileri oluşturulmuştur. Değerlendirme sonucunda, rölövelerin hazırlanma aşamalarındaki kalitenin artırılması için mesleki çalışma alanlarında ve kurumların değerlendirme aşamalarında mimari fotogrametri yöntemlerine daha fazla yer verilmesi gerektiği belirlenmiştir. Değerlendirme çalışmasında elde edilen bulgular sonuç bölümünde bir araya getirilerek, rölöve çalışmalarında performansı arttıracak çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate architectural photogrammetry methods in survey studies and to provide selection of proper methods to be applied. In this study, inter-disciplinary relationships with the concept of photogrammetry, evaluation of architectural photogrammetry methods in survey studies, cultural assets and traditional and modern methods of determining the architectural photogrammetry involves comparison of all methods.As a result, evaluations of performance and strategy were completed for methodology experts. End of the evaluation stage, it is supposed to use more architectural photogrammetry methods to increase quality in stages of survey preparation at professional work and drawing processes of institutions. The findings of the assessment results section of the study brought together, to improve the performance of the solutions suggested for survey work.