Adana kent metropolünde yerel yönetimler ve toki tarafından uygulanan toplu konutların kullanım sürecinde değerlendirilmesi
He post occupancy evaluation of mass housing built by local governments and housing development administration of Adana metropolitan
  1. Tez No: 275575
  2. Yazar: AYSİN AYSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışmada Kullanım Sürecinde Değerlendirme (KSD) yöntemi ile Adana Metropolünde Yerel Yönetimler ve TOKİ Tarafından Uygulanan Toplu Konut uygulamalarına ait teknik, işlevsel ve davranışsal performansları incelenmiştir. Bina değerlendirme teknikleri kullanılarak fiziksel mekan analizleri yapılmış, toplu konut uygulamalarındaki planlama, tasarım ve uygulama sorunları saptanmıştır. Toplu konut kullanıcılarının memnuniyet düzeyi belirlenmiştir.Değerlendirme çalışmasında, toplu konut uygulamalarındaki fırsatlar ve tehditler tespit edilmiştir. Elde edilen tespitler ile ileride uygulanacak olan toplu konut tasarımlarına veri olarak aktarılarak daha sağlıklı tasarımların yapılması amaçlanmıştır.Sonuç bölümünde değerlendirme çalışmasında teknik, işlevsel ve davranışsal açıdan tespit edilen sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, with the help of use of Post-Occupancy Evaluation (POE); technical, functional and behavioral performances of local government and Housing Development Administration of Turkiye (TOKI) were investigated. Physical residence analysis was done by using building evaluation techniques; planning, design and application problems were established in the mass housing building application. Satisfaction ratios of the users in the mass housings were determined.In the evaluation study; opportunities and threats for the mass housing applications were established. The main aim was; by the help of the data and explanations it would be possible to get more feasible applications were used in the future projects.At the final stage of the project; some technical, functional and behavioral advices were given which are noticed during the research of the problems in mass housing buildings.