Spirulina platensis'ten süperoksit dismütaz (SOD) enziminin saflaştırılması ve karakterizasyonu
Purification of superoxide dismutase(SOD) from Spirulina platensis and its characterization
  1. Tez No: 275577
  2. Yazar: SELÇUK DALKAVRIYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. SEYHAN TÜKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Spirulina platensis'ten Süperoksit Dismutaz(SOD) enzimi saflaştırılmıştır. Enzimin saflaştırılmasında, Spirulina platensis hücrelerinin sonikatör ile homojenizasyonu, amonyum sülfat çöktürmesi, DEAE selüloz anyon değiştirici kromatografisi basamakları sırasıyla uygulanmış ve her basamak sonrasında aktivite ve protein değerleri belirlenmiştir. Bu işlemler sonrasında SOD homojenata göre %81 verim ile 315 kat saflaştırılmıştır.SOD `ın maksimum aktivite gösterdiği sıcaklık 5°C olarak hesaplanmıştır. Vmax ve Km değerleri sırasıyla 722 U/mg prot. ve 0,23 mM ksantin olarak belirlenmiştir. Saflaştırılan SOD'ın 5°C ve oda sıcaklığında, tris baz tamponu (pH 7,8, 50 mM), %30 ve %50 (v/v) gliserol içeren çözeltilerdeki depolama kararlılığı araştırılmıştır. 20 günün sonunda oda sıcaklığında ve tris baz tamponu içerisinde depolanan SOD başlangıç aktivitesinin neredeyse tamamını kaybetmiştir. Buna karşın tris tamponu içerisinde 5°C'de depolanan SOD başlangıç aktivitesinin yaklaşık %50'si korunmuştur. %30 ve %50 gliserol içerisinde 5°C'de depolanan SOD ise başlangıç aktivitesinin sırasıyla yaklaşık %81 ve 77'sini korumuştur. Spirulina platensis SOD'ının 5, 40 ve 50°C'deki termal kararlılığı da araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, superoxide dismutase (SOD) was purified from Spirulinia platensis. For this purpose homogenization, ultracentrifugation and DEAE cellulose anion exchange chromatography steps were sequentially used. Activities and protein amounts for fractions were determined after each step. The SOD was purified 315-fold and 81% efficiency after DEAE cellulose anion exchange chromatography with respect to that of homogenate.Optimum temperature of SOD was determined as 5 ? C and Vmax and Km were found as 722 U/mg prot. and 0.23 mM xanthine, respectively. Storage stability of purified SOD was investigated in tris base buffer (pH 7.8, 50 mM), 30% glycerol and 50% (v/v) glycerol solutions at 5 ? C and room temperature. After 20 days, SOD in tris buffer solution lost almost all of its activity at room temperature, however, it protected about 50% of its initial activity at 5 ? C. On the other hand, in 30 and 50% (v/v) glycerol solutions it protected about 81% and 77 of its initial activity, respectively at 5 ? C. Thermal stability of SOD from Spirulina platensis was also investigated at 5, 40 and 50?C