Farklı toprak işleme yöntemleri ve bitki sıklığının sonbahar dönemi brokoli yetiştiriciliğinde bitki gelişimi, verim ve kalite özelliklerine etkisi
Effects of different soil tillage methods and plant densities on growth, yield and quality charecteristics of broccoli in autumn
  1. Tez No: 301578
  2. Yazar: EKREM IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Tokat'ta buğday hasadından sonra ikinci ürün olarak brokoli yetiştiriciliğinde toprak işleme yöntemlerinin, farklı dikim sıklıklarının ve çeşitlerin toprak özellikleri ile brokolinin verim, kalite ve bitkisel özelliklerine etkisini belirlenmek amacıyla yürütülmüştür. Denemede, geleneksel toprak işleme, azaltılmış toprak işleme ve toprak işlemesiz uygulama olmak üzere 3 farklı toprak işleme uygulaması karşılaştırılmıştır. Sıra arası sabit 70 cm olmak üzere ve 3 farklı sıra üzeri mesafe (30 - 45 ve 60 cm) kullanılmıştır. Çalışmada Marathon ve Rumba çeşitleri bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre yürütülmüştür. Deneme sonrası toprak nem içeriği, geleneksel ve azaltılmış toprak işleme uygulamasına göre sürüm yapılmayan toprakta daha yüksek çıkmıştır. Kalite ve bitkisel özellikler bakımından Marathon çeşidi Rumba çeşidine göre daha üstün bulunmuştur. Denemede dikimden hasada kadar geçen süre 81,65 ? 95,80 gün; bitki boyu 41,70 ? 55,57 cm, yaprak sayısı 11,47 ? 19,00 adet, pazarlanabilir taç ağırlığı 293,19 ? 536,50 g ve pazarlanabilir toplam verim 14,76 ? 26,68 t/ha arasında değişmiştir. Verim ve diğer bitkisel özellikler bakımından en iyi sonuç toprak işlemenin yapılmadığı uygulamalardan elde edilirken, bunu sırasıyla azaltılmış toprak işleme ve konvansiyonel toprak işleme izlemiştir. Çalışmada en ideal dikim sıklığı 70 cm x 60 cm bulunmuştur. Yapılan çalışma, bölgemizde buğday hasadını takiben toprak işlemesi yapılmadan anıza yapılacak brokoli ekiminin verim, kalite ve bitkisel özellikler yanında toprak özelliklerinde olumlu katkı yapılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of tillage methods, plant densities and genotypes on soil properties and yield, quality and plant characteristics of broccoli grown as the second crop after wheat in Tokat conditions. Conventional, reduced and no tillage methods were compared. Distance between rows was 70 cm and intra row spacing?s in a single row were 30 cm, 45 cm and 60 cm, respectively. Marathon and Rumbo cultivars were used as genotypes. The experiment was conducted on split-split plots with randomized complete block design. Moisture content of soils in no-till plots was higher at the end of the experiment compared with conventional and reduced tillage methods. Marathon cultivar yielded the best results as compared to rumbo cultivars. Vegetation period from planting to harvest ranged from 81,65 to 95,80 days, plant height from 41,70 to 55,57 cm, leaf number from 11,47 to 19,00, marketable head weight from 293,19 to 536,50 g and marketable yield from 14,76 to 26,68 t/ha. The planting density in 70 cm x 60 cm plant spacing might be considered optimum in Tokat Ecological conditions to obtain high yield and beter plant characteristics. The results indicated that the best result in terms of yield and other plant characteristics were obtained from no tillage application and followed by, reduced and conventional tillage, respectively.