Katı faz ekstraksiyonu ile zenginleştirildikten sonra bazı eser elementlerin tayini
Determination of some trace elements after preconcentration by solid phase extraction
- Tez No: 275584
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, bazı gıda ve doğal su örneklerinde bakır, kurşun ve demirin tayini için katı faz ekstraksiyonu yöntemi uygulandı. Mini kromatografik kolonda Dowex Optipore L-493 reçinesi üzerinde 1-feniltiyosemikarbazitin metal şelatları kullanıldı. Analit iyonlarının kantitatif geri kazanımları için örnek hacmi, elüent, reçine miktarı, pH gibi çeşitli analitik koşullar araştırıldı. Analit iyonlarının geri kazanım değerleri % 95'in üzerinde bulundu. Bakır, kurşun ve demirin tayini alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile yapıldı. Analit iyonlarının geri kazanımları üzerine bazı alkali, toprak alkali ve geçiş metallerinin etkileri incelendi. Zenginleştirme faktörü 62,5 olarak bulundu. Analit iyonlarının gözlenebilme sınırları (k=3, N=21) bakır için 0,64 ?g L-1, kurşun için 0,55 ?g L-1 ve demir için 0,82 ?g L-1 bulundu. Bağıl standart sapma % 6'dan düşük bulundu. Yöntemin doğruluğu sertifikalı referans madde (GBW 07605 Çay) ile sağlandı. Yöntem mikrodalgada çözünürleştirildikten sonra peynir, ekmek, bebek maması, pekmez, bal, süt ve kırmızı şarap gibi bazı gıda ve su örneklerinde bakır, kurşun ve demirin tayini için uygulandı.
Özet (Çeviri)
Solid phase extraction procedure for determination of copper, lead and iron in some natural water and food samples has been established in the presented work. Metal chelates of 1-phenylthiosemicarbazide on Dowex Optipore L-493 resin were used in a mini chromatographic column. Various analytical conditions for the quantitative recoveries of analyte ions including pH, amounts of adsorbent, eluent, sample volume, etc. were investigated. The recovery values for analyte ions were found higher than 95 %. The determination of copper, lead and iron was performed by flame atomic absorption spectrometry. The influences of some alkali, earth alkali and transition metals on the recoveries of analyte ions were investigated. The preconcentration factor was found as 62.5. The limit of detections of analyte ions (k=3, N=21) were found 0.64 ?g L-1 for copper, 0.55 ?g L-1 for lead and 0.82 ?g L-1 for iron. The relative standard deviation was found to be lower than 6 %. The accuracy of the method was confirmed with certified reference material (GBW 07605 Tea). The method was successively applied for the determination of copper, lead and iron in water and some food samples including cheese, bread, baby food, pekmez, honey, milk and red wine after microwave digestion.