Küresel ekonomik krizin Tokat ili Merkez ilçedeki gıda sanayii işletmeleri üzerindeki etkileri
The research of effects of global economic crisis food industry in Tokat province of Central district
- Tez No: 275587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SAYILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bölümü
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada; 2007 yılı Ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkan, 2008 yılında yaygınlaşan ve Türkiye ekonomisini de etkileyen küresel ekonomik krizin Tokat merkez ilçedeki gıda sanayi işletmeleri üzerindeki etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle; kriz kavramı, küresel ekonomik krizin ortaya çıkışı ve nedenleri ile birlikte dünya ve Türkiye ekonomisine etkileri incelenmektedir. Sonraki bölümde, Türkiye'deki gıda sanayi ve önemi üzerine değerlendirmelerde bulunulmaktadır. Ayrıca gıda sanayi işletmeleri içinde önemli bir yere sahip olan KOBİ'lerin Türkiye'deki yeri ve önemine vurgu yapılmaktadır. Son bölümde ise, Tokat ili merkez ilçedeki gıda sanayi işletmeleri ile yapılan anket çalışmasının bulgularına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The global economic crisis occurred in the United States in 2007 and spreaded and affected Turkey's economy in 2008. In this study, we intended to determine effects of the global economic crisis on the food industry and the food industry enterprises in the central district of Tokat. For this purpose, we examined the concept of crisis, the emergence of the global economic crisis, its causes and the effects of crisis to the world and Turkey's economy. In the next chapter the evaluations are made on the Turkey's food industry and importance of Turkey's food industry. Also, It is pointed out the importance of KOBI which has important place in the food industry enterprises in Turkey. In the last chapter survey findings of food industry enterprises in the central distinct of Tokat province were presented.